Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

Investeringerne skal sikre fremtidens drikkevand gennem klimatilpasning og moderne infrastruktur og forventes at medføre markant højere priser for forbrugerne. Det viser en ny prognose fra DANVA.

24.10.2025

CSR.dk

Det bliver markant dyrere at levere vand til danske husholdninger og virksomheder i fremtiden. Ifølge en ny analyse fra Dansk Vand- og Spildevandsforening (DANVA) skal vandsektoren investere omkring 850 milliarder kroner frem mod 2070 for at sikre fremtidens vandforsyning.

"For at sikre rent drikkevand, beskytte danskernes ejendom mod oversvømmelser og modernisere infrastrukturen af renseanlæg skal vi investere massivt; og det vil påvirke prisen på vand fremadrettet”, siger Carl-Emil Larsen, administrerende direktør i DANVA, til BygTek.

Investeringerne skal både understøtte den grønne omstilling og imødekomme stigende krav til forsyningssikkerhed, klimaresiliens og beskyttelse af grundvandet.

De mange milliarder går blandt andet til udbygning og modernisering af renseanlæg, klimatilpasning i byerne, beskyttelse af grundvandsressourcer samt udvikling og brug af data og modeller til at mindske klimaaftryk.

Regnvand, PFAS og gamle rør presser investeringerne op

DANVA fremhæver behovet for separatkloakering og nedlæggelse af overløbsbygværker for at mindske risikoen for oversvømmelser og forbedre vandmiljøet. Selvom overløbsmængderne er faldet markant de senere år, medfører ekstreme regnhændelser fortsat store udledninger, som det ses i rekordåret 2023.

Et andet centralt indsatsområde er beskyttelsen af drikkevandet. Ifølge DANVA indeholder vandet i 58 procent af landets drikkevandsboringer rester af miljøfarlige stoffer som PFAS, pesticider og nitrat.

“I 58 procent af landets drikkevandsboringer indeholder vandet rester af pesticider, kemikalier, nitrat og miljøfarlige stoffer som PFAS. Derfor kæmper vi for etablering af grundvandsparker, hvor skadelige stoffer udelukkes fra de områder, hvor drikkevandet indvindes”, siger Carl-Emil Larsen til BygTek.

Også digitalisering og innovation fylder. DANVA fremhæver den opdaterede Parismodel, som vand- og spildevandsselskaber bruger til at måle klimaaftryk pr. kubikmeter vand, og henviser samtidig til etableringen af Tænketanken Brundtland. Her samarbejder blandt andre Dansk Fjernvarme, Grundfos, Danfoss og Aalborg Universitet om at accelerere udviklingen i sektoren.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online