Børnefonden: Gode vækstmuligheder i Afrika for danske virksomheder

Danske virksomheder bør i højere grad rette blikket mod Afrika i jagten på nye vækstmuligheder. Kontinentet er i hastig fremgang, og NGO’er som Børnefonden kan hjælpe virksomhederne i gang.

”Alle prognoser spår Afrika til at være det kontinent med størst vækst de næste fem år”, siger Bolette Christensen, CEO i Børnefonden. .

27.10.2014

CSR.dk

Afrika har gennem 00’erne oplevet en betydelig vækst, og ifølge prognoser fortsætter denne fremgang.

Investeringer og et øget engagement fra danske virksomheder kan betyde en hel del for den fremtidige vækst. Danske virksomheder kan nemlig være med til at skabe udvikling og bedre fremtidsmuligheder for Afrikas unge.

Læs også: Dansk-afrikansk samarbejde sikrer bæredygtig energi i Uganda

"Der er vel ikke den danske virksomhed i dag, der ikke higer efter vækst, og så er det altså Afrika, man skal kigge mod. Alle prognoser spår Afrika til at være det kontinent med størst vækst de næste fem år. Desværre er mange virksomheder nervøse for at løbe risikoen, men man skal turde, ligesom virksomheder skulle med Kina i 90’erne," siger Bolette Christensen, CEO i Børnefonden, i en pressemeddelelse.

Rådgivning fra Børnefonden
Et af de centrale budskaber fra Børnefonden er, at organisationen har noget vigtigt at tilbyde virksomhederne.

"Der er virkelig mange unge mennesker med talent i Afrika. Børnefonden arbejder i Afrika med 700 ansatte, og vi har derfor et stort kendskab til befolkningen, kulturen og erhvervslivet. Vi har en masse know how, vi kan give videre til danske virksomheder og kan se gode muligheder for et samarbejde med dansk erhvervsliv," siger Bolette Christensen.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

For Børnefonden er det særligt vigtigt, at danske virksomheder skaber varig udvikling og jobs i Afrika – og ikke kun vækst i Danmark.

”Vækstmuligheder og udvikling i Afrika kan sagtens gå hånd i hånd. Hvis virksomhederne er klar til at være til stede i landene, uddanne den lokale befolkning og vise engagement, så er mulighederne store for at skabe gode resultater og få succes med sine investeringer i Afrika”, siger Bolette Christensen.

Gennem 00’erne havde Afrika en vækst på 4,6 procent i gennemsnit, og kontinentet spås at opnå vækstrater på knap seks procent frem mod 2018.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom