Usikkerhed om fremtiden for danske havvindmøller

Udsigten til at opsætte nye havvindmøller i Danmark ser sort ud. Storinvestoren PKA frygter nemlig, at den politiske linje for fremtidige havvindmøller er usikker. Tusinder af danske job kan dermed være i fare.

Vindenergi dækkede 33,2 procent af det samlede danske elforbrug i 2013. Det er en stigning på 3,12 procentpoint i forhold til 2012. Foto: Vindmølleindustrien. .

19.05.2014

CSR.dk

Fremtiden er dyster for opsætning af havvindmøller i Danmark. Det varsler en af landets største investorer i vindmøller, pensionsgiganten PKA Pension. Med sammenlagt 200 milliarder kroner i pengekassen står PKA bag en stor del af de milliarddyre investeringer, der gør havvindmøller i Danmark muligt. Det skriver Børsen. 

"Når man ser den politiske debat herhjemme, så er der noget, der tyder på, at når man har lavet den udbygning, der er planer om nu, så er jeg ikke spor sikker på, at man fortsætter. I forhold til for fem år siden er der langt flere kritiske røster. Det er klart, at det må vi tage bestik af," siger Peter Damgaard, administrerende direktør i PKA, til Børsen.

Læs også: Vindenergi satte rekorder i 2013

PKA har i dag investeret 2,5 milliarder kroner i Anholt Vindmøllepark, men pensionsfirmaet frygter, at den politiske tilskudsordning til vindmøller, PSO, bliver skåret ned i forbindelse med de fremtidige havvindmølleparker, Horns Rev 3 og Kriegers Flak. Regeringen har meldt ud, at man planlægger at hente knap 6 milliarder kroner i besparelser på støtte til vindkraft frem til 2020. 

Investeringer rykker til i udlandet 
Usikkerheden på det danske vindmøllemarked kan betyde, at PKA kigger mod udlandet. 

"I bund og grund er det PSO'en, der gør os i stand til at investere. Laver man en anden aftale, må vi kigge på. Hvad der sker fremadrettet, må vi se på. Vi har en klimavenlig strategi, så en vindmølleinvestering i Afrika er lige så god som i Danmark," siger Peter Damgaard. 

Ifølge Siemens Wind Power, der er verdensledende på havvindmøller og har over 5.000 ansatte i Danmark, kan det være en bombe under den danske vindmølleindustri, hvis investeringerne rykker til udlandet. En af grundene til at vindmøllegiganten er tilstede i Danmark, er nemlig det gode politiske klima. 

Læs også: Nyt dansk projekt skal nedbringe prisen på vindenergi

Hos brancheorganisation Vindmølleindustrien er direktør Jan Hylleberg rystet. 

"Dette er en katastrofe. Det er et signal fra en af vores største investorer på havvindmøller, de har pengene, de har viljen, men de mangler, at der bliver skabt rammer for investeringer. Danmarks unikke position på dette felt udvandes. Kommer der ikke nye store projekter, ser vi ind i en helt anden fremtid for den danske vindmølleindustri," siger Jan Hylleberg. 

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København