Usikkerhed om fremtiden for danske havvindmøller

Udsigten til at opsætte nye havvindmøller i Danmark ser sort ud. Storinvestoren PKA frygter nemlig, at den politiske linje for fremtidige havvindmøller er usikker. Tusinder af danske job kan dermed være i fare.

Vindenergi dækkede 33,2 procent af det samlede danske elforbrug i 2013. Det er en stigning på 3,12 procentpoint i forhold til 2012. Foto: Vindmølleindustrien. .

19.05.2014

CSR.dk

Fremtiden er dyster for opsætning af havvindmøller i Danmark. Det varsler en af landets største investorer i vindmøller, pensionsgiganten PKA Pension. Med sammenlagt 200 milliarder kroner i pengekassen står PKA bag en stor del af de milliarddyre investeringer, der gør havvindmøller i Danmark muligt. Det skriver Børsen. 

"Når man ser den politiske debat herhjemme, så er der noget, der tyder på, at når man har lavet den udbygning, der er planer om nu, så er jeg ikke spor sikker på, at man fortsætter. I forhold til for fem år siden er der langt flere kritiske røster. Det er klart, at det må vi tage bestik af," siger Peter Damgaard, administrerende direktør i PKA, til Børsen.

Læs også: Vindenergi satte rekorder i 2013

PKA har i dag investeret 2,5 milliarder kroner i Anholt Vindmøllepark, men pensionsfirmaet frygter, at den politiske tilskudsordning til vindmøller, PSO, bliver skåret ned i forbindelse med de fremtidige havvindmølleparker, Horns Rev 3 og Kriegers Flak. Regeringen har meldt ud, at man planlægger at hente knap 6 milliarder kroner i besparelser på støtte til vindkraft frem til 2020. 

Investeringer rykker til i udlandet 
Usikkerheden på det danske vindmøllemarked kan betyde, at PKA kigger mod udlandet. 

"I bund og grund er det PSO'en, der gør os i stand til at investere. Laver man en anden aftale, må vi kigge på. Hvad der sker fremadrettet, må vi se på. Vi har en klimavenlig strategi, så en vindmølleinvestering i Afrika er lige så god som i Danmark," siger Peter Damgaard. 

Ifølge Siemens Wind Power, der er verdensledende på havvindmøller og har over 5.000 ansatte i Danmark, kan det være en bombe under den danske vindmølleindustri, hvis investeringerne rykker til udlandet. En af grundene til at vindmøllegiganten er tilstede i Danmark, er nemlig det gode politiske klima. 

Læs også: Nyt dansk projekt skal nedbringe prisen på vindenergi

Hos brancheorganisation Vindmølleindustrien er direktør Jan Hylleberg rystet. 

"Dette er en katastrofe. Det er et signal fra en af vores største investorer på havvindmøller, de har pengene, de har viljen, men de mangler, at der bliver skabt rammer for investeringer. Danmarks unikke position på dette felt udvandes. Kommer der ikke nye store projekter, ser vi ind i en helt anden fremtid for den danske vindmølleindustri," siger Jan Hylleberg. 

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online