Unilevers topchef taler på CSR Awards

Paul Polman, der siden 2009 har stået i spidsen for en af verdens største virksomheder, Unilever, har meldt sin ankomst til CSR Awards. Paul Polman har de seneste år indtaget en rolle som frontfigur i CSR-debatten med sin ide om ansvarlig kapitalisme og "License to lead".

Unilevers topchef Paul Polman understreger, at virksomhjedens arbejde med samfundsansvar (CSR) ikke er udtryk for altruisme, men en simpel nødvendighed..

06.09.2013

CSR.dk

Unilevers topchef Paul Polman, som gennem en årerække har været en markant stemme i den internationale CSR-debat, taler på CSR Awards i Holstebro den 17. september.

Læs også: Her er de nominerede til CSR Awards

Ifølge Polman får virksomheder licens til at påtage sig et lederskab, hvis de opfylder tre krav:

  • Virksomheder ser sig selv som en del af samfundet og ikke som adskilt fra det
  • Der er fokus på det lange sigt og ikke kvartalsvis indtjening
  • Borgerne og samfundets behov prioriteres lige så højt som aktionærernes

Lagsigtet CSR-strategi peger frem mod 2020
Unilever har i en årrække været en af de globalt toneangivende virksomheder på CSR-området, og i 2008 valgte virksomheden at skrue op for sin fokus på bæredygtighed og arbejde mere langsigtet. Det førte til Sustainable Living Plan. Den rummer tre hovedmål for 2020:

En milliard mennesker skal hjælpes til at tage skridt, der forbedrer deres sundhed og "well-being". Miljøpåvirkningen fra Unilevers produkter skal halveres. Og 100 procent af råvarerne, som Unilever bruger, skal indkøbes bæredygtigt. Efter planen vil det sikre eksistensgrundlaget for en halv million mindre landbrug.

Siden 2008 har virksomheden droppet kvartalsrapportering - og aktiekursen er steget markant. Det forklarer Polman med, at virksomhederne arbejder for forbrugerne og ikke aktionærerne, men selvfølgelig er optaget af, at aktionærerne bliver belønnet. Og Polman har i en række interview understreget, at Unilevers arbejde med samfundsansvar (CSR) ikke er udtryk for altruisme, men en simpel nødvendighed. Filosofien er, at en virksomhed som Unilever kun kan overleve og vækste i velfungerende og stærke samfund.

Læs også: Vind en VIP-billet til CSR Awards 2013

Christian Honoré ser Unilever som et forbillede
Bestyrelsesmedlem i CSR Fonden og daglig partner i KPMG, Christian Honoré, glæder sig over, at det er lykkes at lande et navn som Polman.

”Paul Polman og Unilever er et lysende eksempel på en stor global virksomhed, der har bygget bæredygtighed ind i deres forretningsstrategi. Ikke dermed sagt at de gør alting rigtigt, men de er meget åbne om de dilemmaer og udfordringer de møder, herunder hvad de finder svært. Bæredygtighed er en væsentlig faktor i deres innovation, deres omkostningsfokusering, deres risikostyring og ikke mindst i deres brand. Samtidigt har Paul Polman været i stand til at skabe en sammenhængende fortælling til investorer, medarbejdere og kunder om, hvorfor bæredygtighed er helt centralt for Unilevers forretning, og dermed er Unilever en virksomhed vi alle kan lære noget af”, siger Christian Honoré i en pressemeddelelse.

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle