Unilever vil kun lægge marketingdollars på ansvarlige platforme

Med tre nye politikker for, hvor de vil betale for at reklamere online, viser Unilever igen vejen for, hvordan virksomheder kan tage ansvar og påvirke samfundsudviklingen. Denne gang for at bekæmpe giftigt indhold og fake news på sociale medie-platforme.

Unilevers Keith Weed lancerede de tre nye politikker d. 12. februar 2018. .

16.02.2018

CSR.dk

Så stod de der i Palm Springs, Californien, med ørkenbrisen uden for, og ventede på at Keith Weed, Unilevers chef for marketing, kommunikation og bæredygtig forretning, skulle gå på scenen. Der var årsmøde i Interactive Advertising Bureau, og i tre dage skulle der fortælles om brand building, brug af data, målinger, brand beskyttelse og branchens manglende mangfoldighed – givetvis afledt af #metoo.

Men Keith Weed, han talte om noget andet. Under overskriften ” In Brands We Trust”, fik han gjort det klart, at det var nye tider. Unilever vil fremover gøre deres for at ændre samtalen om digital markedsføring fra at handle om sociale medier til at fokusere på socialt ansvar. 

Tre gange ansvar
Unilevers eget bidrag kommer til foregå under tre overskrifter:

  • Ansvarlige platforme: Unilever vil ikke investere i platforme eller miljøer som ikke beskytter børn, bidrager til at skabe ”delte samfund”, og promoverer vrede eller had.
  • Ansvarligt indhold: Unilever vil skabe ansvarligt indhold, i første omgang ved at tackle kønsstereotypisk indhold i reklame gennem #Unstereotype, og gennem #Unstereotype Alliance (et partnerskabsprojekt med UN Women og andre virksomheder med store marketingbudgetter).
  • Ansvarlig infrastruktur: Unilever vil kun være partner i organisationer der bidrager til en bedre digital infrastruktur, f.eks. etableringen af et målesystem for effekt og bedre kundeoplevelser.

Som en af verdens største forbrugere af online reklamer har virksomheden og dens 400 brands en position der gør at de kan tage førertrøjen på i sådan en omstilling. Ud af et samlet marketingbudget på 9,4 milliarder dollar i 2017 gik mere en fjerdedel til online reklame.

Handler om supply chain-ansvar
De nye politikker (”commitments”) er en del af Unilevers arbejde med ansvarlighed i deres supply chain. Keith Weed anerkendte, at de ikke for alvor havde arbejdet med den digitale del af denne tidligere.

“Bare fordi en er fysisk og en anden virtuel, så er det der sker online stadig helt og aldeles en del af vores værdikæde. Og vi kan ikke fortsætte med at understøtte en digital supply chain…som ind i mellem ikke er meget bedre end en sump i forhold til transparency,” sagde han.

Han efterspurgte samtidig at alle arbejder sammen for at øge gennemsigtigheden og genvinde forbrugertilliden i ”en æra med fake news og giftigt online indhold”.  I samme kontekst fremhævede han Google, YouTube, Facebook og Amazon og andre digitale platforme, for ikke at gøre nok for at sikre brands, som påvirkes af at kun 30 procent af amerikanerne stoler på sociale medier. Det samme tal for traditionelle medier er 58 procent.

-EHS

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

23.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

18.06.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Nye boller på suppen i Nordhavn

12.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

10.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nye lystårne er mere synlige og hurtigere at

09.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

02.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Strømskinner sikrer kritisk forsyning på Mary Elizabeths Hospital

21.05.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny analyse: Investeringer i mere bæredygtige værdikæder kan være en løftestang for økonomisk og bæredygtig udvikling på det afrikanske kontinent

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom