Unilever: Vi skal hjælpe de klimavenlige kødelskere

Med det plantebaserede koncept ”The Vegetarian Butcher” vil Unilever i samarbejde med professionelle køkkener nu give kødspisere såvel som veganere og vegetagerer mulighed for at spise klimavenligt.

Den indbydende hønsesalat til venstre er lavet af non-chicken i æsken til højre. Det er den slags tilbud, Unilever Food Solutions forventer vil gøre vegetarisk kost mere itillokkende for kød-spisere i kantiner og restauranter. .

24.03.2020

CSR.dk

Unilever Food Solutions vil sammen med professionelle køkkener skabe nye, klimavenlige vaner hos gæsterne i landets kantiner, institutionskøkkener, restauranter og konferencecentre.

Derfor har virksomheden skabt “The Vegetarian Butcher” - et koncept, der skal gøre det muligt at spise klimavenligt uanset om man spiser kød eller ej. 

Læs også: Vaskemiddel fra Unilever bliver fremover hældt på flasker af genbrugsplast

Initiativet sker på baggrund af Unilevers bæredygtighedsstrategi, der fokuserer på at sætte konkrete mål på kort og lang sigt.

”Vi mener ikke, at vi kan opnå de nødvendige klimaforandringer ved udelukkende at udvikle produkter til veganere eller vegetarer. Vi skal have de mange kødelskere med. Ellers går udviklingen for langsomt, siger Peter Dahl, der er country manager for Unilever Food Solutions i Danmark og fortsætter:

”Vi ved fra undersøgelser, at den primære årsag til, at mange danskere ikke vil spise plantebaseret, er, at de ikke vil undvære den gode smag. Derfor må vi som producenter øge vores indsats for at hjælpe de manger klimavenlige køkkener, der dagligt skal servere mad, der smager både veganere og kødelskere”.

Konkrete erfaringer lover godt for fremtiden
The Vegetarian Butcher er skabt af den økologiske, hollandske landmand, Jaap Korteweg, der i 2010 besluttede at udvikle 100 procent plantebaserede proteinprodukter til kødspisere. Konceptet er endvidere blev taget godt imod i andre europæiske lande.

Og nu er turen kommet til Danmark - i første omgang med plantebaserede alternativer til blandt andet kylling og hakket oksekød. 

”Aktuelt er vi hos Unilever Food Solutions midt i introduktionen af et nyt plantebaseret koncept til de professionelle køkkener i Danmark. Det drejer sig om en serie produkter fra The Vegetarian Butcher, en virksomhed, som Unilever nyligt har opkøbt, og som er en kæmpe succes i hele Europa”, siger Peter Dahl.

Blandt de kantiner, der har taget hul på arbejdet med klimavenlige måltider er ISS kantinen i Company House i Vallensbæk. Under ledelse af kantinechef Henrik Seierø har kantinen fornyligt introduceret en ugentlig 100 procent vegansk buffet til kantinens cirka 200 daglige gæster.

Læs også: Unilever klar til at frasælge brands uden ægte purpose

”Vi kontaktede Unilever Food Solutions og foreslog et samarbejde om udvikling af opskrifter til vores buffet, hvor vi i en række af retterne anvender produkterne fra The Vegetarian Butcher. De var friske på opgaven, og den 14. januar i år serverede vi den første veganske buffet", siger Henrik Seierø. 

"Responsen har været fantastisk positiv - både fra kødelskerne og dem, der foretrækker at spise vegansk/vegetarisk, og vi vil nu fortsætte med en ugentlig vegansk buffet i hele 2020. Og det stopper næppe her for vores vedkommende”, slutter han.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn