Unilever: Vi skal hjælpe de klimavenlige kødelskere

Med det plantebaserede koncept ”The Vegetarian Butcher” vil Unilever i samarbejde med professionelle køkkener nu give kødspisere såvel som veganere og vegetagerer mulighed for at spise klimavenligt.

Den indbydende hønsesalat til venstre er lavet af non-chicken i æsken til højre. Det er den slags tilbud, Unilever Food Solutions forventer vil gøre vegetarisk kost mere itillokkende for kød-spisere i kantiner og restauranter. .

24.03.2020

CSR.dk

Unilever Food Solutions vil sammen med professionelle køkkener skabe nye, klimavenlige vaner hos gæsterne i landets kantiner, institutionskøkkener, restauranter og konferencecentre.

Derfor har virksomheden skabt “The Vegetarian Butcher” - et koncept, der skal gøre det muligt at spise klimavenligt uanset om man spiser kød eller ej. 

Læs også: Vaskemiddel fra Unilever bliver fremover hældt på flasker af genbrugsplast

Initiativet sker på baggrund af Unilevers bæredygtighedsstrategi, der fokuserer på at sætte konkrete mål på kort og lang sigt.

”Vi mener ikke, at vi kan opnå de nødvendige klimaforandringer ved udelukkende at udvikle produkter til veganere eller vegetarer. Vi skal have de mange kødelskere med. Ellers går udviklingen for langsomt, siger Peter Dahl, der er country manager for Unilever Food Solutions i Danmark og fortsætter:

”Vi ved fra undersøgelser, at den primære årsag til, at mange danskere ikke vil spise plantebaseret, er, at de ikke vil undvære den gode smag. Derfor må vi som producenter øge vores indsats for at hjælpe de manger klimavenlige køkkener, der dagligt skal servere mad, der smager både veganere og kødelskere”.

Konkrete erfaringer lover godt for fremtiden
The Vegetarian Butcher er skabt af den økologiske, hollandske landmand, Jaap Korteweg, der i 2010 besluttede at udvikle 100 procent plantebaserede proteinprodukter til kødspisere. Konceptet er endvidere blev taget godt imod i andre europæiske lande.

Og nu er turen kommet til Danmark - i første omgang med plantebaserede alternativer til blandt andet kylling og hakket oksekød. 

”Aktuelt er vi hos Unilever Food Solutions midt i introduktionen af et nyt plantebaseret koncept til de professionelle køkkener i Danmark. Det drejer sig om en serie produkter fra The Vegetarian Butcher, en virksomhed, som Unilever nyligt har opkøbt, og som er en kæmpe succes i hele Europa”, siger Peter Dahl.

Blandt de kantiner, der har taget hul på arbejdet med klimavenlige måltider er ISS kantinen i Company House i Vallensbæk. Under ledelse af kantinechef Henrik Seierø har kantinen fornyligt introduceret en ugentlig 100 procent vegansk buffet til kantinens cirka 200 daglige gæster.

Læs også: Unilever klar til at frasælge brands uden ægte purpose

”Vi kontaktede Unilever Food Solutions og foreslog et samarbejde om udvikling af opskrifter til vores buffet, hvor vi i en række af retterne anvender produkterne fra The Vegetarian Butcher. De var friske på opgaven, og den 14. januar i år serverede vi den første veganske buffet", siger Henrik Seierø. 

"Responsen har været fantastisk positiv - både fra kødelskerne og dem, der foretrækker at spise vegansk/vegetarisk, og vi vil nu fortsætte med en ugentlig vegansk buffet i hele 2020. Og det stopper næppe her for vores vedkommende”, slutter han.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K