Unge voksne vil have arbejde med mening og udvikling

Et meningsfyldt arbejde, løn og læringsmuligheder kan få danske unge voksne mellem 20 – 44 år til at vælge virksomheder til eller fra.

Foto: 123rf.com

17.05.2024

CSR.dk

Hvad får unge voksne til at vælge et job til? Svaret er god work-life balance eller et meningsfyldt job. De vælger til gengæld arbejdsgivere fra, hvis de er utilfredse med muligheder for læring og udvikling, hvis de synes der er manglende fleksibilitet eller lønnen ikke stemmer overens med deres forventninger. 

Det er resultatet af Deloittes nye Gen Z og Millenial survey 2024. 22.841 respondenter fra 44 lande har deltaget i undersøgelsen. Heraf 710 fra Danmark.

Klimaet bekymrer

Det viser desuden, at for de to generationerer er det - ligesom sidste år - bekymringerne over klodens klimatilstand det, der fylder mest hos de danske Gen Z’ere og millennials mens de er forbeholdent optimistiske når det handler om verdens økonomiske tilstand. 

Begge generationer er bevidste om deres værdier og parate til at stå op for dem. Cirka hver anden Gen Z’er og millennial har afvist en opgave eller arbejdsgiver efter etiske overvejelser. 

Seks ud af ti oplever dog, at der i dag er nogenlunde eller meget stor overensstemmelse mellem deres nuværende arbejdsgivers værdier og deres egne.

Vil have virksomheder til at løse problemer

Fire ud af ti mener desuden, at virksomheder har en ret eller meget positiv effekt på resten af samfundet. Det gælder lige fra at beskytte miljøet, menneskerettigheder, mental sundhed, adgang til uddannelse, fattigdom og etisk brug af teknologi. Deres globale generationsvenner mener i endnu højere grad, at virksomheder har en rolle at spille i samfundsudviklingen.

”Hvis man kobler det med, at miljøet er deres største bekymring, og at flere end otte ud af ti unge voksne finder, at ’purpose’ er vigtigt for deres jobtilfredshed, så peger det på en vigtig prioritet for de arbejdsgivere, der ønsker at tiltrække og fastholde unge talenter”, siger Nikolaj Malchow-Møller, Head of People & Purpose hos Deloitte i Danmark.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online