Unge er ligeglade med global opvarmning

Det nytter ikke at fylde mere viden om global opvarmning og CO2-udledning på unge. Det får dem nemlig ikke til at handle mere klimavenligt i hverdagen, viser ny undersøgelse fra Københavns Universitet.

02.07.2012

CSR.dk

”De unge, der ved allermest om klimaet, handler ikke mere klimavenligt end andre unge, der er med i vores undersøgelse, siger Peter Gundelach, der er professor i sociologi på Københavns Universitet.

Sammen med to forskerkolleger har Peter Gundelach netop analyseret, hvordan unge danskere mellem 18 og 35 år forholder sig til klodens klima og den globale opvarmning. I alt har 2.548 unge deltaget i undersøgelsen "Klimaets sociale tilstand."

CO2 er for nørdet
Peter Gundelach mener, at samfundsdebatten om klimaet, som medierne formidler, har været alt for teknisk, abstrakt og kompleks:

”Klimaet fylder ikke meget i de unges bevidsthed eller hverdag. Det skyldes blandt andet, at den viden, der bliver formidlet om klimaet er for nørdet. Jeg kan sagtens følge de unge, for jeg kan heller ikke selv forholde mig til, at jeg har sparet miljøet for to tons CO2, fordi jeg har deltaget i en cykelkampagne. CO2-opgørelser siger mig ikke noget, men problemet er, at det heller ikke siger de unge noget,” siger Peter Gundelach i en pressemeddelelse

Nye energiformer
En anden ting, der kan være med til at forklare undersøgelsesresultatet er, at der på Christiansborg og andre steder ofte bliver talt om en omlægning af energiformerne:

"Fagfolk og politikere taler meget om, at vi skal omlægge nutidens energiformer. Vi skal gå fra fossile brændsler til bæredygtige energier, som for eksempel vindmøller i fremtiden. Men en omlægning holder klimaspørgsmålet på afstand af de unges hverdag og signalerer, at vi ikke kommer til at lide afsavn, og vi ved jo ikke, hvad der kommer til at ske," siger Peter Gundelach.

De ’hverdagsbekvemme’
Forskerne bag undersøgelsen har målt, hvor klimavenlige de unge i undersøgelsen er. Jo højere uddannelsesniveau, desto mere klimavenlig er deltageren typisk. Der er også en tendens til at kvinder er mere klimavenlige end mænd, ligesom politisk tilhørsforhold spiller en rolle. Deltagerne, der stemmer på partier på venstrefløjen er mere klimavenlige end unge, der stemmer på højrefløjen.

Til trods for at klimavenligheden kan variere, så kalder forskerne bag undersøgelsen hovedparten af de unge for ’hverdagsbekvemme’. De 'hverdagsbekvemme' kan ikke overskue klimaproblematikken, og de gør ikke noget særligt, fordi de bliver fastholdt af vaner og muligheder for at handle klimavenligt.

Ifølge forskerne, er de unge klimavenlige, så længe det ikke er for besværligt i hverdagen. Peter Gundelach forklarer det for eksempel med, at en deltager i undersøgelsen siger, det er i orden, at have to biler, når familien bor ude på landet.

Flyrejsen er hellig
Hverdagsbekvemmeligheden skinner i høj grad igennem, når de unge skal forholde sig til flyrejser, der er udnævnt til den største synder og trussel mod klimaet. Undersøgelsen konkluderer, at ingen vil undvære flyrejserne, uanset hvor klimavenlige de ellers er:

”Flyrejser er meget hellige for de unge. Rejserne er billige, hurtige, bekvemme og forbundet med en lystfølelse, der sætter fornuften ud af spil. Mange unge opfatter det næsten som en rettighed – at de har ret til at flyve et sted hen i verden, hvor solen skinner, fordi vejret ofte er dårligt i Danmark,” fortæller Peter Gundelach.

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online