Undersøgelse: Kun 22 procent af verdens CFO’er er klar til klimarapportering

Ifølge en ny undersøgelse føler flere finanschefer og økonomidirektører pres for at levere på ESG.

Flere finanschefer oplever et pres fra blandt andet aktionærer og bestyrelsesmedlemmer. Foto: 123rf.com.

02.08.2024

CSR.dk

Kun omkring hver femte finanschef i verdens store virksomheder mener, at de er godt forberedte til at opfylde kommende krav om at rapportere om deres klimaaftryk.

Det skriver ESG Today på baggrund af en undersøgelse foretaget af Accenture.

I rapporten ”From Compliance to Competitive Advantage” interviewede Accenture 730 CFO’er og ledende finanschefer i virksomheder med mere end 1 milliard dollars i omsætning på tværs af 11 lande og 15 brancher.

Og her fortæller finanscheferne, at de mærker presset fra krav om rapportering – knap 85 procent af de adspurgte svarer, at de forventer en stigning i obligatorisk rapportering i løbet af de næste tre år, og 90 procent er enige i, at ESG-spørgsmål vil være et stort fokus for dem i løbet af de næste fem år.

Læs også: Kommentar: Leverandører drukner i ESG-spørgeskemaer

Derudover fortæller mere end 80 procent, at de føler et pres fra mindst tre grupper af interessenter til at fokusere på ESG, eksempelvis regulatorer, bestyrelsesmedlemmer og aktionærer.

Mens finanscheferne i stigende grad er presset på bæredygtighedsspørgsmål, viste undersøgelsen også, at de fleste endnu ikke føler sig klar til at opfylde mange af de nye krav.

Kun 22 procent af økonomidirektørerne svarer, at de er godt forberedt til at oplyse om ESG.

– HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København