Undersøgelse: Få bestyrelsesmedlemmer har grønne kompetencer

Det er sjældent, der står ESG, og bæredygtighed på CV’et hos landets bestyrelsesmedlemmer. Det vurderer en undersøgelse foretaget af Finans. Selv mener virksomhederne, at deres medlemmer har rigeligt med grønne erfaringer.

Ifølge Esben Lanthén, kan bestyrelsesmedlemmer med grønne kompetencer give værdifuldt med- og modspil til virksomhedernes ledere. Arkivfoto..

04.11.2021

CSR.dk

I takt med, at flere virksomheder aktivt implementerer bæredygtige initiativer og generelt tænker i grøn omstilling, er det kun få bestyrelsesmedlemmer, der fremhæves for deres viden og kompetencer inden for feltet. Det skriver Finans.

Finans har gennemgået 50 bestyrelser i Danmarks største virksomheder med henblik på at undersøge, i hvor høj grad, bestyrelsesmedlemmernes bæredygtige kompetencer bliver beskrevet. Og det er sjældent. Kun få gange dukker begreber som ESG og klima fx op.

Læs også: Pandora er på en kompleks klimarejse

Ifølge Finans’ undersøgelse redegør 33 af de 50 virksomheder på deres hjemmeside for bestyrelsesmedlemmernes respektive baggrunde. 26 af de i alt 308 bestyrelsesmedlemmer beskrives som at have bæredygtige kompetencer. Og af de førnævnte 33 virksomheder har 20 ingen medlemmer med viden og erfaring inden for bæredygtighed, hvis man kigger på deres CV.

Esben Lanthén, der er ledende partner i konsulentfirmaet Nordic Sustainability, mener det er vitalt, at landets bestyrelser melder sig ind i den grønne udvikling.

”Jeg synes, at bæredygtighed i særdeleshed bør være et af de områder, hvor bestyrelsen skal have viden og kunne levere et med- og modspil til ledelsen. For det er et område, der er svært at navigere i, fordi det stadig på mange måder er et umodent, stratetisk område”, siger han til Finans.

Læs også: Det er If eller ud: Forsikringsselskab kræver øget ESG fra erhvervskunder

Selv mener virksomhederne, at der er rigelig erfaring at hente fra bestyrelsesmedlemmerne, selvom det ikke er skrevet på deres CV. Pandora, NKT, GN Store Nord, TDC, Norden, FLSmidth, Salling, Egmont, Aarsleff og Coop afviser blandt andet, at der mange bæredygtighedskyndige fagfolk i bestyrelserne.

”Flere af bestyrelsesmedlemmerne i Coop Danmark har betydelig erfaringog kompetence inden for bæredygtighed, og alle bestyrelsesmedlemmer bidrager i drøftelsen af Coops ansvarlighedsstrategi og opfølgningen på samme”, skriver Lasse Bolander, bestyrelsesformand hos Coop, til Finans i en e-mail.

Det kunne Coop og de øvrige virksomheder overveje at tage med i beskrivelsen af deres bestyrelsesmedlemmers profil. 

Ud af alle de medvirkende er servicekoncernen ISS den virksomhed, der har flest bestyrelsesmedlemmer med bæredygtighedskompetencer siddende – ifølge dem selv har de seks bestyrelsesmedlemmer med erfaring inden for CSR.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard for du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K