Undersøgelse: Få bestyrelsesmedlemmer har grønne kompetencer

Det er sjældent, der står ESG, og bæredygtighed på CV’et hos landets bestyrelsesmedlemmer. Det vurderer en undersøgelse foretaget af Finans. Selv mener virksomhederne, at deres medlemmer har rigeligt med grønne erfaringer.

Ifølge Esben Lanthén, kan bestyrelsesmedlemmer med grønne kompetencer give værdifuldt med- og modspil til virksomhedernes ledere. Arkivfoto..

04.11.2021

CSR.dk

I takt med, at flere virksomheder aktivt implementerer bæredygtige initiativer og generelt tænker i grøn omstilling, er det kun få bestyrelsesmedlemmer, der fremhæves for deres viden og kompetencer inden for feltet. Det skriver Finans.

Finans har gennemgået 50 bestyrelser i Danmarks største virksomheder med henblik på at undersøge, i hvor høj grad, bestyrelsesmedlemmernes bæredygtige kompetencer bliver beskrevet. Og det er sjældent. Kun få gange dukker begreber som ESG og klima fx op.

Læs også: Pandora er på en kompleks klimarejse

Ifølge Finans’ undersøgelse redegør 33 af de 50 virksomheder på deres hjemmeside for bestyrelsesmedlemmernes respektive baggrunde. 26 af de i alt 308 bestyrelsesmedlemmer beskrives som at have bæredygtige kompetencer. Og af de førnævnte 33 virksomheder har 20 ingen medlemmer med viden og erfaring inden for bæredygtighed, hvis man kigger på deres CV.

Esben Lanthén, der er ledende partner i konsulentfirmaet Nordic Sustainability, mener det er vitalt, at landets bestyrelser melder sig ind i den grønne udvikling.

”Jeg synes, at bæredygtighed i særdeleshed bør være et af de områder, hvor bestyrelsen skal have viden og kunne levere et med- og modspil til ledelsen. For det er et område, der er svært at navigere i, fordi det stadig på mange måder er et umodent, stratetisk område”, siger han til Finans.

Læs også: Det er If eller ud: Forsikringsselskab kræver øget ESG fra erhvervskunder

Selv mener virksomhederne, at der er rigelig erfaring at hente fra bestyrelsesmedlemmerne, selvom det ikke er skrevet på deres CV. Pandora, NKT, GN Store Nord, TDC, Norden, FLSmidth, Salling, Egmont, Aarsleff og Coop afviser blandt andet, at der mange bæredygtighedskyndige fagfolk i bestyrelserne.

”Flere af bestyrelsesmedlemmerne i Coop Danmark har betydelig erfaringog kompetence inden for bæredygtighed, og alle bestyrelsesmedlemmer bidrager i drøftelsen af Coops ansvarlighedsstrategi og opfølgningen på samme”, skriver Lasse Bolander, bestyrelsesformand hos Coop, til Finans i en e-mail.

Det kunne Coop og de øvrige virksomheder overveje at tage med i beskrivelsen af deres bestyrelsesmedlemmers profil. 

Ud af alle de medvirkende er servicekoncernen ISS den virksomhed, der har flest bestyrelsesmedlemmer med bæredygtighedskompetencer siddende – ifølge dem selv har de seks bestyrelsesmedlemmer med erfaring inden for CSR.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

27.04.2026CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense