Undersøgelse: Danske direktører er foran med den grønne agenda

Ifølge PwC’s sidste survery har størstedelen af danske topledere ikke kun søsat CO2-reducerende initiativer, men de er også foran deres globale konkurrenter, når det gælder udviklingen af klimavenlige produkter og processer samt investeringer i bæredygtighed.

Ifølge Susanne Stormer er det opmuntrende at se danske topledere fremtidssikre deres virksomheder ved at tage klimaforandringerne alvorligt. Arkivfoto..

14.02.2023

CSR.dk

Danske topchefer ser ud til at ligge helt i top, når det kommer til at udarbejde tiltag, der kan mindske klimabelastningen fra den virksomhed, de leder.

Med svar fra 80 danske ledere viser PwC’s CEO Survey 2023 nemlig, at ni ud af ti har foretaget klimavenlige forretningsbeslutninger, og omkring halvdelen har allerede implementeret dem.

”Knap 40 procent af alle de CEO’er, der har deltaget i surveyen, svarer, at deres virksomhed ikke vil være økonomisk bæredygtig om ti år, hvis ikke der sættes en ny kurs. I det lys er det særligt opmuntrende at se, at de danske topledere investerer i den grønne omstilling for at fremtidssikre deres virksomheder. Vi befinder os i en historisk usikker tid med høj inflation og en energikrise, som påvirker alle virksomheder, og som naturligt kunne friste til at tænke mere kortsigtet,” fortæller Susanne Stormer, partner og ESG- og sustainability services leader i PwC.

Læs også: Survey: Topambitiøse topledere vil - næsten - det hele

Hun henviser desuden til, at de danske topchefer i højere grad end de globale topledere planlægger at indføre alternative energikilder i de kommende 12 måneder og investere i klimavenlige produkter og services.

Her svarer 59 procent af de danske ledere, at man planlægger at putte penge i klimainvesteringer, mens det kun gælder 31 procent af de globale respondenter. 58 procent af de danske CEO’er planlægger at indføre alternative energikilder mod 34 procent globalt.

"Skiller sig positivt ud"
De danske topledere er også længere fremme, når det gælder udviklingen af klimavenlige produkter og implementeringen af datadrevet strategi, der kan mindske virksomhedens udledning, viser spørgeskemaundersøgelsen.

79 procent af de danske topledere har således udviklet klimavenlige produkter sammenlignet med 61 procent af de globale topledere, og 83 procent har påbegyndt eller gennemført arbejdet med en datadrevet strategi mod 58 procent af de globale CEO’er.

Læs også: Brancheorganisation opstiller ti principper for fremtidens klimalederskab

“De danske virksomheder skiller sig positivt ud på den grønne agenda. Når det er sagt, må alle virksomheder fortsat i højere grad forholde sig til konsekvenserne af klimaforandringer. Det gælder både i forhold til de finansielle resultater og virksomhedens fremtidssikring, og i forhold til vores samfund og vores verden. Og med den øgede regulering bliver der stillet større krav til, at der tages ansvar på denne agenda, men der er også herigennem skabt et bedre grundlag for at dokumentere og følge udviklingen,” siger Susanne Stormer.

Årets PwC-survey er det 26. af sin slags og er baseret på interviews med 4.410 CEO’er i 105 lande.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg