Undersøgelse: Forbavsende få fonde overholder Paris-aftalen

Carbon Disclosure Project (CDP) har fornylig offentliggjort en rapport, der afslører, at langt størstedelen af verdens investeringsfonde ikke bidrager til at holde den globale temperaturstigning på under 1,5 grader. Det er katastrofalt, mener direktør.

Det er vitalt, at verdens fonde begynder at investere i grønne investeringer. Arkivfoto..

29.10.2021

CSR.dk

En analyse af over 16.500 investeringsfonde verden viser, at under 0,5 procent af fondenes aktiver er i overensstemmelse med Paris-aftalens temperaturmål. Over 60 procent af investeringsfondene er på ved mod en temperaturstigning på 2,75 procent.

Det er mildest talt foruroligende, hvis man spørger den grønne nonprofitorganisation CDP, som står bag undersøgelsen. Det skriver Børsen.

Læs også: IMF: Langt flere bæredygtige investeringer er altafgørende

”Den her data er katastrofal. På trods af stigende forpligtelser til fra den finansielle sektor og et tilsyneladende ESG-boom, er det ikke en gang 1 procent af investeringsfondene, der overholder Paris-aftalen”, siger Laurent Babikian, direktør for kapitalmarkeder hos CDP.

Hos Nordea anerkender man CDP’s rapport og påpeger samtidig at en grønnere portefølje skal sikres i samarbejde med kunderne.

“Som kapitalforvalter kan vi gøre noget. Som kapitalejer kan vi gøre mere. Men vi skal have en dialog med kunderne, om vi kan omlægge investeringsfonde til noget grønnere, når der allerede forelægger aftaler for fondenes strategi. Heldigvis er der mange kunder, der gerne vil være med til omstillingen”, siger Eric Pedersen, direktør for ansvarlige investeringer hos Nordea Asset Management til Børsen.

Læs også: Danske Bank sætter nye klimamål for at undgå investeringer i fossil energi

Laurent Babikian er enig, men understreger samtidig at investorer og myndigheder også har et ansvar i at fremskynde den grønne omstilling.

”Analysen er et røntgenbillede af industrien og på samme tid et ’reality-tjek’ til finansverdenen i at ændre deres porteføljer, så de overholder aftalen om 1,5 grader. Det kan både ske ved at rykke investeringer, men også at påvirke de investeringer man har til at blive grønnere”, siger han til Børsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG og bæredygtighed skal integreres i salgsorganisationen

24.10.2025CSR.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025CSR.dk

Ekspert advarer: Byggeregler spænder ben for bæredygtig renovering

23.10.2025CSR.dk

Erhvervslivet trækker i hver sin retning op til EU's klimatopmøde

23.10.2025Klimaklar

Sponseret

Nu åbnes for alle danske virksomheder til Klimaklar

23.10.2025CSR.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

22.10.2025CSR.dk

Tæt på forretningen betyder konkrete planer og gode data

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg