Undersøgelse: Fleksibilitet og godt arbejdsmiljø er nøglen til at fastholde seniorer på arbejdsmarkedet

Særligt fleksibilitet, nedsat tid og et godt arbejdsmiljø kan få +50-årige til at blive på arbejdet efter pensionsalderen. Det fremgår af undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø, hvor forskere har spurgt omkring 14.000 +50-årige.

Flere seniorer angiver i rapporten, at de gerne vil gå på nedsat tid, hvis de skal forblive på arbejdsmarkedet. Foto: NFA..

26.06.2023

CSR.dk

Om undersøgelsen

Medarbejderundersøgelsen er gennemført af NFA med udgangspunkt i en spørgeskemaundersøgelse, der i 2018, 2020 2022 er sendt til ca. 30.000 +50-årige danskere, hvoraf størstedelen er i beskæftigelse.

Der er anvendt statistiske vægte i forhold til alder, køn, uddannelse, region, herkomst, familietype, og familiens disponible indkomst, så resultaterne er repræsentative for målgrupperne i Danmark. I alt har omkring 12-14.000 beskæftigede svaret i hver runde.

Undersøgelsen er en del af forskningsprojektet SeniorArbejdsLiv, der er finansieret af TrygFonden.

Kilde: NFA.

Hvis danske seniorere skal fastholdes på arbejdsmarkedet, peger forskning nu på, hvad der skal til.

Kilde: NFA..

For seniorer er det nemlig især vigtigt med øget fleksibilitet og mulighed for nedsat tid, hvis de skal blive flere år på arbejdet.

Det viser en ny rapport, der undersøger motiver, muligheder og barrierer for et længere arbejdsliv blandt +50-årige i Danmark.

Læs også: Flere og flere seniorer oplever diskrimination på det danske arbejdsmarked

Fleksibilitet kan fx dække over muligheden for nedsat tid, når behovet opstår, flere fridage og seniordage og bedre tilrettelagte arbejdstider og –steder.

"Halvdelen af medarbejdere over 50 år svarer, at de ville blive længere, hvis der var mulighed for at gå på nedsat tid eller deltid, og knap halvdelen svarer, at de ville blive længere, hvis de blev tilbudt flere seniordage," siger Lars L. Andersen, professor på Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), der står bag rapporten.

Fritid i højsædet
Mere fritid betyder generelt mere og mere for seniorerne. I 2018 forventede 43 procent, at ønsket om mere fritid ville blive årsagen til, at de forlader arbejdsmarkedet. I 2022 var andelen steget til 50 procent.

"Seniorerne vil altså gerne arbejde til en højere alder, men der skal være en god balance, der sikrer, at de også kan nå andre ting i livet end kun at arbejde. For nogle handler det om at bruge mere tid med familie, børnebørn og venner, for andre handler det om selv at kunne bestemme, hvad man skal bruge sin tid til," siger Lars L. Andersen.

Samtidig viser rapporten, at et bedre fysisk og psykisk arbejdsmiljø vil kunne få flere til at arbejde længere. Der er dog forskel blandt forskellige jobtyper.

Læs også: Nyt projekt bygger bro mellem socialt udsatte og lokale virksomheder

Mindre fysisk anstrengelse i arbejdet ville kunne få hver fjerde, der arbejder med mennesker til at forlænge arbejdslivet.

Inden for produktion gælder det hver tredje medarbejder.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn