Undersøgelse: Arbejdsgiveren skal ikke blande sig i de ansattes private forhold

Ifølge en ny undersøgelse foretaget af Wilke synes danskerne ikke om, at arbejdsgiveren blander sig i private forhold som søvn, motion og kost.

Ifølge undersøgelsen må man som arbejdsgiver godt blande sig i alkoholvaner - således svarer 53,9 procent, at det er ok, at arbejdsgiveren blander sig. Arkivfoto.

18.12.2017

CSR.dk

Men nu viser en undersøgelse foretaget af Wilke for Avisen.dk imidlertid, at ikke alle synes, at chefen skal blande sig i ting, der rækker udover arbejdstiden, skriver retailnews.dk.

Således svarer 67 procent af de 1058 adspurgte danskere nej til, at arbejdsgiveren må blande sig generelt, hvorimod 23 procent mener, at det er i orden.

Arbejdsgiveren blander sig mere end før
Men måske de ansatte i fremtiden er nødt til at vende sig til tanken, for ifølge Claus Kjeldsen, der er adm. direktør for Instituttet for Fremtidsforskning, er det blevet mere normalt, at arbejdsgiveren blander sig i de ansattes privatliv:

”Vi vil se det her som en større tendens. Det arbejde, der bliver mere af i fremtiden, det kræver mennesker, der er i fysisk og psykisk balance”, siger Claus Kjeldsen til Avisen.dk.

I undersøgelsen er danskerne også blevet spurgt, om hvorvidt arbejdsgiveren bør blande sig i forhold som rygning, kostvaner, motion, søvn og alkoholforbrug. Her svarer flere, at arbejdsgiveren godt må blande sig i alkoholvaner, men ikke i søvn, kost og motion.

Ifølge Claus Kjeldsen handler dette om, hvorvidt de forskellige ting påvirker ens adfærd på arbejdet. For eksempel har overvægt og kost ikke en direkte indflydelse på arbejdet, mener han:

”Alkoholforbrug kan have en direkte virkning på din adfærd. Og så er det et problem”, siger han til Avisen.dk.

Flere arbejdspladser arbejder med tiltag
Ifølge retailnews.dk arbejder flere virksomheder med diverse tiltag for deres medarbejdere. Én af dem er sundheds- og omsorgsforvaltningen i Københavns Kommune, der har indført obligatorisk træning i arbejdstiden for deres pleje- og rengøringspersonale i kommunen.

I sidste ende skal det gøre arbejdet lettere for dem og modvirke nedslidning, fortæller Jan Heiberg Johansen, rådgivningschef i Arbejdsmiljø København.

”Det er vigtigt at understrege, at det ikke handler om, at man er klar til badesæsonen eller har en sund BMI. Det handler om, at du kan varetage dit arbejde. Vi gør det for at forebygge nedslidning”, siger han til Avisen.dk.

Hos Arbejdsmiljø København er planen, at man i løbet af de næste par år udfolder den obligatoriske træning til alle 6.000 medarbejdere inden for pleje og rengøring i kommunen.

Læs også: De mange ting medarbejderinvolvering kan

"Når vi gør det obligatorisk, er det, fordi vi vil have alle med til at træne. Al erfaring viser, at hvis det var et frivilligt tilbud, ville vi ikke få alle med. På den måde handler det også om at forebyggge ulighed i sundhed", siger Jan Heiberg Johansen.

- EL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart