Uenigheder om ’grønne’ milliarder

Ifølge Det Økonomiske Råd fører støtten til forskning og udvikling af grøn teknologi ikke til grønne løsninger i industrien. Hos Dansk Industri er vurderingen en anden.

12.12.2024

CSR.dk

Hvert år bliver der gennem offentlige fonde uddelt fem milliarder kroner til en lang række forskningsprojekter, der alle gerne skulle hjælpe med at finde teknologiske løsninger til den grønne omstilling.

I en ny rapport kan Det Økonomiske Råd dog ikke se nogen effekt. Milliarderne øger simpelthen ikke antallet af grønne løsninger fra danske virksomheder.

“Vi kan ikke ud fra vores resultater se klare tegn på, at der produceres eller spredes mere viden på baggrund af støtte fra fondene,” forklarer medlem af Det Økonomiske Råd og professor ved Københavns Universitet Lars Gårn Hansen, til Børsen.

’Intet belæg’

Men ikke alle accepterer rådets konklusioner.

Dansk Industri, som er repræsentant for mange af de virksomheder, der modtager støtte, forholder sig kritisk til rapporten.

De lægger vægt på, at rådet kun har undersøgt vidensspredning ud fra patentskabelse, om end der findes mange andre kanaler for viden end patenter, og at der kan være forsinkelser.

“Analysen har nogle betydelige udfordringer. Den drager nogle konklusioner, som der simpelthen ikke er belæg for,” siger vicedirektør i Dansk Industri Anne Højer Simonsen til Børsen.

Flere milliarder

I rapporten anerkender rådet imidlertid, at støttemodtagerene opfylder andre kriterier som øget beskæftigelse og eksport.

Han pointerer til gengæld, at disse kriterier er i virksomhedernes egeninteresse, og at man muligvis skulle ændre fokus, så kriterierne vedrørende grøn teknologi blev vægtet højere.

Anne Højer Simonsen peger derimod på flere penge til området og lægger vægt på den store opgave, det er at udvikle de grønne teknologier.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

19.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse rejser alvorlig tvivl om Bovaers effekt på dyrevelfærden

19.12.2025CSR.dk

DI: Kommuner kan sætte turbo på den grønne omstilling gennem offentlige indkøb

18.12.2025CSR.dk

Ny national plan skal styrke naturnær turisme i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J