Uenigheder om ’grønne’ milliarder

Ifølge Det Økonomiske Råd fører støtten til forskning og udvikling af grøn teknologi ikke til grønne løsninger i industrien. Hos Dansk Industri er vurderingen en anden.

12.12.2024

CSR.dk

Hvert år bliver der gennem offentlige fonde uddelt fem milliarder kroner til en lang række forskningsprojekter, der alle gerne skulle hjælpe med at finde teknologiske løsninger til den grønne omstilling.

I en ny rapport kan Det Økonomiske Råd dog ikke se nogen effekt. Milliarderne øger simpelthen ikke antallet af grønne løsninger fra danske virksomheder.

“Vi kan ikke ud fra vores resultater se klare tegn på, at der produceres eller spredes mere viden på baggrund af støtte fra fondene,” forklarer medlem af Det Økonomiske Råd og professor ved Københavns Universitet Lars Gårn Hansen, til Børsen.

’Intet belæg’

Men ikke alle accepterer rådets konklusioner.

Dansk Industri, som er repræsentant for mange af de virksomheder, der modtager støtte, forholder sig kritisk til rapporten.

De lægger vægt på, at rådet kun har undersøgt vidensspredning ud fra patentskabelse, om end der findes mange andre kanaler for viden end patenter, og at der kan være forsinkelser.

“Analysen har nogle betydelige udfordringer. Den drager nogle konklusioner, som der simpelthen ikke er belæg for,” siger vicedirektør i Dansk Industri Anne Højer Simonsen til Børsen.

Flere milliarder

I rapporten anerkender rådet imidlertid, at støttemodtagerene opfylder andre kriterier som øget beskæftigelse og eksport.

Han pointerer til gengæld, at disse kriterier er i virksomhedernes egeninteresse, og at man muligvis skulle ændre fokus, så kriterierne vedrørende grøn teknologi blev vægtet højere.

Anne Højer Simonsen peger derimod på flere penge til området og lægger vægt på den store opgave, det er at udvikle de grønne teknologier.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Nyt år – nye strategier? Husk også scenarierne!

29.01.2026CSR.dk

Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København