Udledningen fra nye veje eksploderer

Nye beregninger viser, at udledningerne forbundet med at opførslen af nye veje er dobbelt så høje som hidtil forventet. Med 2030-målene for døren peger ekspert på, at vi må prioritere anderledes.

18.02.2025

CSR.dk

Mellem Haderup og Skive skal den eksisterende rute 34 udbygges. Det koster både på penge- og klimakontoen, men nye beregninger viser, at den hidtil estimerede klimabelastning er fire gange for lav.

Eksemplet er ganske vist, når det er værst, men i en opgørelse fra Politiken, er det tydeligt at tendensen går på tværs af 15 nye vej- og jernbaneprojekter, som alle indgår i Infrastrukturplanen, der blev vedtaget for fire år siden. Den samlede stigning i udslippene udgør 122 procent.

”Jeg synes, at det er rystende, at udslippet bliver dobbelt så højt. Vi har en klimamålsætning for 2030, som er ret krævende, og som vi har mange andre problemer med at leve op til. Jeg havde ikke ventet, at de oprindelige beregninger var så lemfældigt udført”, siger professor Mikael Skou Andersen fra Institut for Miljøvidenskab ved Aarhus Universitet til Politiken.

I absolutte termer fremgår det af Politikens opgørelser, at udledningerne for de 15 projekter er steget fra godt 600.000 til knap 1,4 millioner tons CO2.

Træk i håndbremsen

Udledningernes himmelflugt har fået grønne organisationer til at kræve, at politikerne trækker i håndbremsen og sætter en stopper for projekterne.

”Klimaet har ikke råd til de byggerier med det CO2-budget, vi har tilbage, når udledningerne bliver dobbelt så høje. Infrastruktur er blandt de aktiviteter, som udleder flest drivhusgasser overhovedet”, siger sekretariatsleder Frederik Roland Sandby fra Klimabevægelsen til Politiken.

Programchef Søren Have fra Tænketanken Concito kan heller ikke forstå den politiske prioritering. Han peger på, at det givet 2030-målene er mere oplagt at bruge pengene på områder med et langt lavere klimaaftryk eller ligefrem positivt, hvis de investeres i vedvarende energi.

Dansk Industri advarer dog imod at sløjfe projekterne helt og aldeles, men i stedet bruge de nye beregninger til at stille krav til byggeriet, så Danmark stadig opfylder klimamålene. 

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods