Udenlandske eksperter øger produktiviteten

Der er penge at hente ved at sikre udenlandske eksperter til danske virksomheder. Ikke bare for virksomheden men også for medarbejderne i form at højere løn, viser en undersøgelse. Det synliggør behovet for at fastholde de eksperter, som ellers i mange tilfælde rejser hjem igen, peger DI på.

21.04.2009

CSR.dk

Det er en opbyggelig historie, når en dansk virksomhed ansætter en udenlandsk ekspert. Det giver nemlig en bedre omsætning, men det giver også mere i lønningsposen til de øvrige danske medarbejdere. Det viser en undersøgelse fra Rockwool Fondens Forskningsenhed. Ifølge den gælder det især i servicebranchen, hvor produktiviteten vokser med 7 procent, når man begynder at anvende udenlandske eksperter.
- Mange af de kvalifikationer, de udenlandske eksperter kommer med, kan virksomhederne ikke nødvendigvis få i det danske uddannelsessystem. Dermed spreder de nye vidensområder til virksomheden, der øger produktiviteten og dermed sætter en positiv spiral i gang, der også kan fører til højere løn blandt de danske kolleger, forklarer DI’s økonomiske konsulent, Jens Erik Zebis.

Hold på guldet
Antallet af udenlandske eksperter i Danmark er steget fra omkring 2.000 i 1997 til 5.000 i 2005. Og en del af den udvikling er sket takket være den såkaldte jobkortordning og green-card ordning.
Men et malurt i bægeret er, at veluddannede indvandrere forlader ofte Danmark forholdsvist hurtigt. Det viser en undersøgelse af samtlige registeroplysninger om alle indvandrere, der er kommet til Danmark i perioden 1986-2005, og som minimum har opholdt sig i Danmark hen over et årsskifte.
- Det er som at smide guld væk. Vi skal være bedre til at holde på de udenlandske eksperter, konstaterer Jens Erik Zebis. Han peger på, at Danmark stadig mangler et konkurrencedygtigt skattesystem i forhold til andre sammenlignelige lande, hvor samme eksperter kan få job. Og flere internationale skoler til de udenlandske medarbejderes børn, ville også være en hjælp for at få dem til at blive noget længere. (www.di.dk)

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

25.03.2026CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C