Udenlandske eksperter øger produktiviteten

Der er penge at hente ved at sikre udenlandske eksperter til danske virksomheder. Ikke bare for virksomheden men også for medarbejderne i form at højere løn, viser en undersøgelse. Det synliggør behovet for at fastholde de eksperter, som ellers i mange tilfælde rejser hjem igen, peger DI på.

21.04.2009

CSR.dk

Det er en opbyggelig historie, når en dansk virksomhed ansætter en udenlandsk ekspert. Det giver nemlig en bedre omsætning, men det giver også mere i lønningsposen til de øvrige danske medarbejdere. Det viser en undersøgelse fra Rockwool Fondens Forskningsenhed. Ifølge den gælder det især i servicebranchen, hvor produktiviteten vokser med 7 procent, når man begynder at anvende udenlandske eksperter.
- Mange af de kvalifikationer, de udenlandske eksperter kommer med, kan virksomhederne ikke nødvendigvis få i det danske uddannelsessystem. Dermed spreder de nye vidensområder til virksomheden, der øger produktiviteten og dermed sætter en positiv spiral i gang, der også kan fører til højere løn blandt de danske kolleger, forklarer DI’s økonomiske konsulent, Jens Erik Zebis.

Hold på guldet
Antallet af udenlandske eksperter i Danmark er steget fra omkring 2.000 i 1997 til 5.000 i 2005. Og en del af den udvikling er sket takket være den såkaldte jobkortordning og green-card ordning.
Men et malurt i bægeret er, at veluddannede indvandrere forlader ofte Danmark forholdsvist hurtigt. Det viser en undersøgelse af samtlige registeroplysninger om alle indvandrere, der er kommet til Danmark i perioden 1986-2005, og som minimum har opholdt sig i Danmark hen over et årsskifte.
- Det er som at smide guld væk. Vi skal være bedre til at holde på de udenlandske eksperter, konstaterer Jens Erik Zebis. Han peger på, at Danmark stadig mangler et konkurrencedygtigt skattesystem i forhold til andre sammenlignelige lande, hvor samme eksperter kan få job. Og flere internationale skoler til de udenlandske medarbejderes børn, ville også være en hjælp for at få dem til at blive noget længere. (www.di.dk)

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København