Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

Danske topledere er mindre villige til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer i forhold til tidligere, men stadig foran det globale gennemsnit.

14.02.2025

CSR.dk

I en pressemeddelelse om PwC’s 28. globale CEO Survey 2025 skriver revisions- og konsulenthuset, at villigheden til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer er faldende blandt de danske topledere. For 4 ud af 10 danske topledere har i efteråret 2024 svaret, at de har accepteret lavere afkast på klimainvesteringer i år, mens det var 6 ud af 10 året før. Men måske er det mest bemærkelsesværdige, at det er markant flere end globalt, hvor 25 procent svarer, at de accepterer lavere afkast.

"Selvom vi ser en stigende tilbageholdenhed blandt danske topledere i forhold til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer sammenlignet med sidste år, er Danmark stadig foran det globale gennemsnit. Det viser, at vi herhjemme anerkender betydningen af bæredygtighed, men i stigende grad også kræver, at det går hånd i hånd med økonomisk performance," udtaler Carina Ohm, partner og leder af PwC’s Sustainability-afdeling.

Pengene bliver ikke tjent hjem endnu

CEO Survey viser desuden, at de sidste fem års klimainvesteringer har øget omkostningerne, men ikke i samme grad har øget omsætningen i de danske virksomheder. Halvdelen (51 procent) af de danske topledere har således oplevet øgede omkostninger i forbindelse med klimavenlige investeringer, mens en øget omsætning fra produkter og services i forbindelse med klimavenlige investeringer kun kan findes hos 26 procent. 

"De seneste fem års klimainvesteringer har utvivlsomt øget omkostningerne for danske virksomheder, men vi ser endnu ikke en tilsvarende stigning i omsætningen. Det understreger behovet for at skabe et øget incitament til at øge efterspørgslen efter mere klimavenlige produkter og services i markedet, bedre rammebetingelser og innovation, så bæredygtige investeringer i højere grad kan omsættes til vækst og konkurrencefordele," forklarer Carina Ohm. 

Behov for bedre rammebetingelser og innovation

Ifølge CEO Survey peger de danske topchefer først og fremmest på følgende barrierer, der har begrænset virksomhedernes klimaindsats de seneste 12 måneder: Kompleksiteten i lovgivningen (35 procent), manglende efterspørgsel fra eksterne stakeholders (18 procent) samt lavere afkast på klimavenlige investeringer (18 procent).

"De danske topchefer understreger, at mens ambitionen om en grøn omstilling er stærk, har komplekse reguleringer, en manglende efterspørgsel fra kunder og samarbejdspartnere samt de lavere økonomiske incitamenter for grønne investeringer skabt forhindringer. Disse faktorer er med til at skabe usikkerhed omkring, hvordan de bedst navigerer i den grønne dagsorden," uddyber Carina Ohm. 

Med det meget stærke aktuelle fokus på at reducere bl.a. rapporteringskrav, er det alligevel værd at bemærke, at der altså er 65 procent af toplederne i surveyet, som ikke nævner regulering som en barriere for deres klimaindsats. 

En del af topledernes bonus

Halvdelen (51 procent) af alle danske topledere svarer, at deres personlige bonusordning er knyttet til bæredygtighedsmål. Resultatet for resten af toplederne i surveyet er lidt højere (56 procent). 

"Vi ser en trend, både i Danmark og globalt, hvor mere end halvdelen af CEO’er har deres personlige bonusmål bundet op på bæredygtighedsmål. Barriererne for den grønne omstilling, herunder komplekse reguleringer og de begrænsede økonomiske incitamenter for grønne investeringer, gør det dog ikke nemmere for topcheferne at realisere de ambitiøse bæredygtighedsstrategier, som de forventes at levere på," slutter Carina Ohm. 

Om CEO Survey 2025

I PwC’s 28. CEO Survey blev der gennemført interview med 4.701 CEO’er fra 109 lande i perioden den 1. oktober - 8. november 2024. 67 danske CEO’er fra nogle af Danmarks største virksomheder har deltaget i undersøgelsen.

/EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S