Ubalance i indtægter og udgifter presser klimainvesteringer

Danske topledere er mindre villige til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer i forhold til tidligere, men stadig foran det globale gennemsnit.

14.02.2025

CSR.dk

I en pressemeddelelse om PwC’s 28. globale CEO Survey 2025 skriver revisions- og konsulenthuset, at villigheden til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer er faldende blandt de danske topledere. For 4 ud af 10 danske topledere har i efteråret 2024 svaret, at de har accepteret lavere afkast på klimainvesteringer i år, mens det var 6 ud af 10 året før. Men måske er det mest bemærkelsesværdige, at det er markant flere end globalt, hvor 25 procent svarer, at de accepterer lavere afkast.

"Selvom vi ser en stigende tilbageholdenhed blandt danske topledere i forhold til at acceptere lavere afkast på klimainvesteringer sammenlignet med sidste år, er Danmark stadig foran det globale gennemsnit. Det viser, at vi herhjemme anerkender betydningen af bæredygtighed, men i stigende grad også kræver, at det går hånd i hånd med økonomisk performance," udtaler Carina Ohm, partner og leder af PwC’s Sustainability-afdeling.

Pengene bliver ikke tjent hjem endnu

CEO Survey viser desuden, at de sidste fem års klimainvesteringer har øget omkostningerne, men ikke i samme grad har øget omsætningen i de danske virksomheder. Halvdelen (51 procent) af de danske topledere har således oplevet øgede omkostninger i forbindelse med klimavenlige investeringer, mens en øget omsætning fra produkter og services i forbindelse med klimavenlige investeringer kun kan findes hos 26 procent. 

"De seneste fem års klimainvesteringer har utvivlsomt øget omkostningerne for danske virksomheder, men vi ser endnu ikke en tilsvarende stigning i omsætningen. Det understreger behovet for at skabe et øget incitament til at øge efterspørgslen efter mere klimavenlige produkter og services i markedet, bedre rammebetingelser og innovation, så bæredygtige investeringer i højere grad kan omsættes til vækst og konkurrencefordele," forklarer Carina Ohm. 

Behov for bedre rammebetingelser og innovation

Ifølge CEO Survey peger de danske topchefer først og fremmest på følgende barrierer, der har begrænset virksomhedernes klimaindsats de seneste 12 måneder: Kompleksiteten i lovgivningen (35 procent), manglende efterspørgsel fra eksterne stakeholders (18 procent) samt lavere afkast på klimavenlige investeringer (18 procent).

"De danske topchefer understreger, at mens ambitionen om en grøn omstilling er stærk, har komplekse reguleringer, en manglende efterspørgsel fra kunder og samarbejdspartnere samt de lavere økonomiske incitamenter for grønne investeringer skabt forhindringer. Disse faktorer er med til at skabe usikkerhed omkring, hvordan de bedst navigerer i den grønne dagsorden," uddyber Carina Ohm. 

Med det meget stærke aktuelle fokus på at reducere bl.a. rapporteringskrav, er det alligevel værd at bemærke, at der altså er 65 procent af toplederne i surveyet, som ikke nævner regulering som en barriere for deres klimaindsats. 

En del af topledernes bonus

Halvdelen (51 procent) af alle danske topledere svarer, at deres personlige bonusordning er knyttet til bæredygtighedsmål. Resultatet for resten af toplederne i surveyet er lidt højere (56 procent). 

"Vi ser en trend, både i Danmark og globalt, hvor mere end halvdelen af CEO’er har deres personlige bonusmål bundet op på bæredygtighedsmål. Barriererne for den grønne omstilling, herunder komplekse reguleringer og de begrænsede økonomiske incitamenter for grønne investeringer, gør det dog ikke nemmere for topcheferne at realisere de ambitiøse bæredygtighedsstrategier, som de forventes at levere på," slutter Carina Ohm. 

Om CEO Survey 2025

I PwC’s 28. CEO Survey blev der gennemført interview med 4.701 CEO’er fra 109 lande i perioden den 1. oktober - 8. november 2024. 67 danske CEO’er fra nogle af Danmarks største virksomheder har deltaget i undersøgelsen.

/EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online