Trods net zero-mål: Over halvdelen af verdens største virksomheder modarbejder klimahandling

I en omfattende undersøgelse af knap 300 internationale industrigiganter afslører InfluenceMap, at over halvdelen fremsætter net zero-målsætninger, men er samtidig engagerede i lobbyarbejde, der modkæmper lovgivning på klimaområdet. Rapporten kaldes et wake-up call af FN-formand og rejser spørgsmål om greenwashing.

Flere af selskaberne sætter sig både mål om nuludledning og arbejder for at udvide fossilindustrien. Foto: 123rf.com.

16.11.2023

CSR.dk

Verdens største, internationale virksomheder forpligter sig i stigende grad til målsætninger om en net zero forretning. Men flere af selskaberne viser sig også at have en skyggeside i deres klimapolitiske arbejde.

For ifølge en analyse af 293 selskaber fra Forbes’ 2000-liste påviser forskere fra nonprofit-tænketanken InfluenceMap, at 58 procent af selskaberne har fremsat mål for nuludledning eller lignende, men at de samtidig lobbyer mod politiske beslutningstageres arbejde med at implementere lovgivninger, som skal højne fokus på eller forbedre klimaet.

Det skriver tænketanken i en pressemeddelelse.

Læs også: Udskældt forskningsrapport bliver en del af retssag mod Danish Crown

”Regeringer formår ikke at fremsætte klimapolitikker hurtigt nok, og virksomhedernes indflydelse er nøgleårsagen,” siger Will Aitchison, der er hovedforfatter af undersøgelsen og direktør hos InfluenceMap.

”Medmindre virksomhederne matcher deres klimaforpligtelser med ambitiøs støtte til regeringsledte tiltag, kommer vi aldrig til at nå de mål, som Parisaftalen har sat.”

Et wake-up call
Virksomhedernes lobbyarbejde er dog ikke kun noget, der forhindrer internationale og regionale reguleringer og lovgivninger fra at blive stemt igennem.

Sidste år udgav FN’s ‘High-Level Expert Group on Net Zero Emissions Commitments of Non-State Entities’ (HLEG) guiden ‘Integrity Maters’, der fungerer som et slags kort til at undgå greenwashing.

Og ved at bruge den rapport som benchmark viser InfluenceMaps undersøgelse, at industrigiganter som Chevron, Nippon Steel Corporation, Glencore International, Delta Air Lines, Duke Energy, ExxonMobil, Repsol, Stellantis, Southern Company og Woodside Energy Group er blandt de 21,5 procent af virksomheder, der er i ’betydelig risiko’ for at greenwashe på grund af diskrepansen mellem deres klimamål og lobbyarbejde. 

Derudover er 36,5 procent i ’moderat risiko’.

Læs også: 17 flyselskaber får en tur i greenwashing-maskinen

Det er resultater, der bør være et ’wake-up call’ for selskaber verden over, mener Catherine McKenna. Hun er formand for HLEG, CEO hos rådgivningsvirksomheden Climate and Nature Solutions, og forhenværende miljø- og klimaminister i Canada. 

”Det er tydeligt, at selvom firmaer er hurtige til at fremvise deres klimaforpligtelser, bakker alt for mange af dem ikke op om initiativer, der kan gøre en positiv forskel på området. Ikke alene vælger mange virksomheder at underminere deres egne tiltag ved at lobbye mod reel klimaaktion – deres net zero-løfter er simpelthen ikke troværdige,” siger hun.

Modsætter sig klimahandling
Tænketanken eksemplificerer sine resultater gennem casestudier, som illustrerer, hvordan de 10 ovenstående virksomheder, der har sat sig mål om at udlede nul CO2, også advokerer for at svække centrale klimapolitikker og/eller forsøger at arbejde for at udvide den fossile industri.

I undersøgelsen nævnes blandt andet bilproducenten Chevron, der har forpligtet sig til net zero-udledning i 2050, men at de i år har lobbyet for at forhindre emissionsstandarder for amerikanske køretøjers udstødningsrør. 

Mineselskabet Glencore International, som har sat samme reduktionsmål som Chevron, har også sidste år modsat sig vedtagelsen af EU’s seneste klimaplan om 55 procents reduktion i 2030.

Læs også: Pensionskasser svarer på kritik om investeringer i kul og olie

Og trods et mål om at blive CO2-neutral i 2050 har japanske Nippon Steel Corporation stillet sig i opposition til indførelsen af en CO2-afgift i landet sidste år.

Ifølge Catherine McKenna er det imidlertid netop virksomheder som disse, der kan gøre en mærkbar forskel i klimakampen.

”Vi har brug for selskaber til at skabe et handlingsloop, hvor lederskab i den private sektor tilskynder og styrker deres regeringer i ambitiøse klimahandlingsplaner,” siger hun.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K