Udskældt forskningsrapport bliver en del af retssag mod Danish Crown

En afsløring om, at Danish Crown havde stor indflydelse på rapport fra Aarhus Universitet, bliver nu en del af en kommende retssag mod slagterikoncernen.

Ifølge Politiken og Danwatch havde Danish Crown stor indflydelse på både sprog og estimeringer i forskningsrapporten.. Foto: 123rf.com.

08.11.2023

CSR.dk

I weekenden kunne Politiken og Danwatch afsløre et opsigtsvækkende parløb mellem Danish Crown og forskere fra Aarhus Universitet. Medierne kunne nemlig dokumentere, at forskerne ad flere omgange indvilligede i Danish Crowns’ kommentarer om at rette i en rapport om svinekødsbelastning, før den blev endelig publiceret i 2019.

Og det er oplysninger, der meget vel kan få relevans i retssagen mod Danish Crown, som indledes 20. november. 

Læs også: Virksomheder tester nye science based targets for natur

Det skriver Politiken.

Her anklages virksomheden for greenwashing i forbindelse med ’Klimakontrolleret Gris’-kampagnen fra 2020, hvor påstanden ”Dansk gris er mere klimavenlig, end du tror” henviste til Aarhus Universitet-rapporten.  

”Det her er i dén grad relevant, fordi sagen jo blandt andet handler om, hvorvidt Danish Crown kan dokumentere, at deres grise er mere klimavenlige, end forbrugerne tror. Der spiller den her rapport fra Aarhus Universitet en helt central rolle. Den er blevet fremlagt som helt uafhængig forskning lavet af uvildige forskere,” siger advokat Marc Malmbeck Stounberg til Politiken.

Han repræsenterer Vegetarisk Forening, Klimabevægelsen og Forbrugerrådet Tænk, som står bag søgsmålet mod Danish Crown.

Læs også: Ny undersøgelse blotlægger svært fødevaredilemma

Selv er Danish Crown uenig i, at rapporten kommer til at have nogen effekt på retssagens afgørelse. For selvom de erkender, at de blandede sig for meget, kan konklusionerne ikke betvivles.

Det påpeger institutleder fra Aarhus Universitet Troels Kristensen også. Ifølge ham viser rapporten faktisk dokumenterer en reduktion af klimabelastningen fra svinekød med en fjerdedel sammenlignet med 2005 – det samme, som Danish Crown påstår i kampagnen.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle