Trecifret millionbeløb skal gøre Danmark til epicenter for cirkulær produktion

Med en ny, historisk stor bevilling på over 125 mio. kr. vil Industriens Fond gøre danske virksomheder førende inden for cirkulær produktion.

Foto: Industriens Fond

04.02.2025

CSR.dk

”Det er nu, vi skal foretage det nødvendige gearskifte og gøre danske virksomheder mere bæredygtige - og dermed modstands- og konkurrencedygtige,” siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang

Den samlede bevilling går til 10 nye projekter fordelt på tre hovedspor, der skal understøtte omstillingen i virksomhederne og sikre, at Danmark bliver en international videnshub for cirkulær produktion. 

“Rigtig mange danske virksomheder er allerede godt i gang med at reducere deres udledninger. Men skal vi for alvor rykke os, er det afgørende, at vi får bragt ressourceforbruget i virksomhederne markant ned, og gør os mindre afhængige af jomfruelige materialer og usikre forsyningskæder.” 

“Her er det nødvendigt at tage et opgør med producer-forbrug-smid-væk modellen, som i dag er den gængse forretningsmodel. Det er en kæmpe omstilling, og her skal virksomhederne have et ordentligt vidensgrundlag at træffe beslutninger ud fra,” siger Thomas Hofman-Bang. 

Danmark kan gå foran 

De tre spor har fokus på materialer og ressourcer, kompetencer og ledelse samt forskning og innovation. Samlet set skal de skabe ny viden på området og bistå fremstillingsindustrien med at få fart på omstillingen, så produkterne i højere grad baseres på genbrug af materialer, har længere holdbarhed, og deres kapacitet udnyttes bedre, mens de er i brug.

Helt konkret betyder det, at virksomhederne skal designe produkter, der har bedre holdbarhed og kan adskilles og cirkuleres samt tilrettelægge processer og logistik til cirkulær produktion. Men også etablere nye forretningsmodeller og styrke kompetenceadgangen inden for cirkulær produktion.   

“Det er tydeligt, at der mangler viden på området. Cirkulær produktion er meget mere end genbrug, og det er nødvendigt, at virksomhederne forstår og tænker indsatsen bredere. Jeg ser for mig, at Danmark kan gå foran på vegne af den globale industri og vise, hvordan man skaber fremtidens bæredygtige produktion,” siger Thomas Hofman-Bang. 

Helt konkret skal 4-500 virksomheder have hjælp gennem indsatsen, som udover bæredygtighed også sikrer større resiliens ved at reducere afhængigheden af knappe råstoffer og dermed mindsker sårbarheden overfor ustabile globale forsyningskæder. Dette er senest blevet fremhævet bl.a. i en ny rapport fra WEF, der blev præsenteret i forbindelse med Davos topmødet i januar.  Den nye viden og de praksisnære metoder, der udvikles i projekterne, skal herefter bredes ud til resten af industrien. 

Dertil kommer, at mange af indsatserne opererer med en kobling til uddannelser, således at potentielt op imod 2500 studerende og elever vil opnå nye kvalifikationer som resultat af fondens indsats.   

Cirkulær produktion er konkurrencedygtig produktion   

“Forventningen til den indsats, vi nu sætter i gang, er at markant flere virksomheder bliver strategisk og operationelt klar til at arbejde med cirkulær produktion, så det danske ressourceforbrug (som i dag er blandt de højeste i verden) bliver bragt ned - men også så Danmark træder tydeligere i karakter som videnshub for cirkulær produktion. Med skærpede rammevilkår og en stigende efterspørgsel vil omstillingen til cirkulær økonomi kunne bidrage betydeligt til danske virksomheders konkurrenceevne,” slutter Thomas Hofman-Bang. 

/EHS

Her er de 10 nye projekter

Den cirkulære fabrik, Nationalt demonstrationscenter for cirkulære produktionsprocesser bevillingsmodtager: Aalborg Universitet 

  • Cirkulær plast – en ressource til fremtidens produktion, bevillingsmodtager: Teknologisk Institut
  • Recirkuler byggematerialer – en vej til cirkulær produktion, bevillingsmodtager: Teknologisk Institut
  • Recirkuler rustfrit stål - en vej til cirkulær produktion, bevillingsmodtager: DTU
  • Cirkulært kompetenceløft - ledelse, innovation, produktion, bevillingsmodtager: AMU Nordjylland
  • Recirkuler elektronik – en vej til cirkulær produktion, bevillingsmodtager: Teknologisk Institut
  • Cirkulær forretning – realisering af cirkulære løsninger, bevillingsmodtager: Teknologisk Institut
  • Cirkularitet i produktionshallen – Omstil din produktion til cirkularitet, bevillingsmodtager: DAMRC, F.M.B.A
  • Takeback strategier - Sæt retning for din cirkularitet, bevillingsmodtager: MADE, Manufacturing Academy of Denmark
  • Remanufactory – Nationalt videnscenter for genfremstilling, bevillingsmodtager DTU

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J