Tre fjerdedele i byggeriet er omfattet af en sundhedsordning

Ifølge en undersøgelse fra Dansk Byggeri benytter de ansatte i byggebranchen sig i stigende grad af sundhedsordninger. Således er næsten tre fjerdedele af de ansatte i byggeriet omfattet af en sådan.

"Det er positivt, at de ansatte i byggeriet også benytter sig af sundhedsordningen, når de har brug for det. Det er vigtigt med en hurtig udredning og behandling for både medarbejderen og virksomheden", mener Anja Bülow Jensen, der er afdelingschef hos Arbejdsgiversekretariatet i Dansk Byggeri. Arkivfoto..

06.09.2017

CSR.dk

Måske er der alligevel ikke hold i myten om, at mænd ikke er gode nok til at aflægge lægen et visit.

En ny undersøgelse fra Dansk Byggeri, der er baseret på data fra PensionDanmark, viser nemlig, at andelen af ansatte i byggeriet, der får behandling via en sundhedsordning, kun ligger en smule under gennemsnittet.

Således er dækningsgraden fra 2013 til 2016 steget med 18 procent fra en dækningsgrad på 68 procent til 74 procent i 2016. Dermed er næsten tre fjerdedele af de ansatte i byggeriet nu omfattet af en sundhedsordning.

Læs også: Dansk arkitektfirma vil genanvende forladte huse til nybyggeri

I samme periode er andelen af personer i byggeriet, som benytter sig af sundhedsordningen, vokset fra 8 procent til 8,9 procent:

”Arbejdet i byggebranchen er fysisk hårdt, risikofyldt og slider på kroppen. Derfor giver det god mening, at overenskomsterne indeholder aftaler om en sundhedsordning, så de ansatte kan komme i behandling, når de har brug for det”, siger Anja Bülow Jensen, der er afdelingschef hos Arbejdsgiversekretariatet i Dansk Byggeri.

Byggeriet er kendetegnet ved hårdt arbejde
Hovedparten af de ansatte i byggebranchen er mænd, og det ser derfor ud til, at mænd er lige så gode til at benytte sundhedsordningen som kvinder.

De ansatte i byggeriet er primært timelønnede, hvilket ikke ser ud til at have nogen betydning i forhold til anvendelsen af sundhedsordningen:

”Vi arbejder hele tiden med at øge kendskabet til og brugen af sundhedsordningen, og det er meget glædeligt at notere fremgangen. Sundhedsordningen er især vigtig for beskæftigede i byggeriet, fordi branchen er kendetegnet ved hårdt arbejde, slid og skader, som det er vigtigt at få taget i opløbet, før de udvikler sig til noget alvorligt”, siger Torben Möger Pedersen, der er adm. direktør i PensionDanmark.

Vigtigt med hurtig udredning
Undersøgelsen fra Dansk Byggeri viser, at antallet af behandlinger pr. person er faldet fra 7,3 behandlinger i 2013 til 6,3 i 2016. Samme fald kan registreres på landsplan, men her ligget antallet af behandlinger lidt højere. Således var tallet 8 i 2013 og 7,3 i 2016:

”Jeg kan kun være tilfreds med stigningen i dækningsgraden, så tre ud af fire nu er dækket af en sundhedsordning. Det er også positivt, at de ansatte i byggeriet også benytter ordningen, når de har brug for det”, siger Anja Bülow Jensen og fortsætter:

Læs også: NCC sætter ind mod sundhed på arbejdspladsen

”Det er vigtigt med en hurtig udredning og behandling for både medarbejderen og virksomheden, så den ansatte kan blive rask og komme tilbage på jobbet igen. Jeg håber, at endnu flere overenskomster i fremtiden kommer til at indeholde en sundhedsordning."

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense