Et nyt mindset: toppen af Danmarks 10 bæredygtighedsbud

Der var tændt godt op under bæredygtighedsbålet ved VL Døgnet 22. Hundredevis af danske topledere lavede gruppearbejde og valgte 10 overraskende ambitiøse bæredygtighedsbud.

Foto: VL.

26.05.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

"Jeg må indrømme, at I er gået længere, end vi i bestyrelsen havde turdet håbe på," sagde Lisbeth Knudsen, bestyrelsesformand i Dansk Selskab for Virksomhedsledese (VL).

Det skete, da hun d. 25. maj 2022 samlede op på årets VL Døgnets sats: En gruppeøvelse over næsten to timer, hvor man skulle diskutere enten miljø, social eller governance (som i ESG) og stemme for en eller to af tre på forhånd formulerede muligheder.

CSR.dk var med som en flue på væggen og kunne konstatere, at det var livlige og til tider intense diskussioner, der var i gang mellem de flere hundrede topledere, som deltog i den årlige konference for medlemmerne af det "non-profit netværk for virksomhedsledere, virksomhedsejere, politiske ledere, bestyrelsesmedlemmer og meningsdannere i dansk erhvervsliv", som VL beskriver sig selv som. 

Læs også: Survey: Topambitiøse topledere vil - næsten - det hele

"Hold op, hvor har vi været uenige - og hvor var det sjovt," som en af gruppernes talsperson sagde. 

Det samlede resultat kan ses nedenfor, og viser om ikke andet, at bevidsthed om virksomhedernes rolle i den bæredygtige omstilling er udbredt på topledelsesniveau.

Det hører dog også med til historien, at deltagerne i øvelsen i sine kommentarer gjorde det meget klart, at de store ambitioner skulle opfyldes ad frivillighedens vej, med mere gulerod end pisk. Hovedlinjen var, at det, som regulering skulle gøre, var at sætte underliggeren, mens virksomhederne selv skulle definre overlæggeren. 

Nøglen er et nyt mindset
Der var da også varmet grundigt op til øvelsen med et program, som udelukkende fokuserede på bæredygtighed - og det for tredje år i træk ved det årlige VL-døgn 

Med  keynotes fra katastrofeforsker på Københanvs Universitet Kristian Cedervall Lauta , CEO for Store Enso Annica Bresky, executive coach inden for følelsesmæssig intelligens Mikkel Severin, dannede der sig et billede af, at ledelse er under forandring og kræver et nyt mindset. Ét der kan rumme dilemmaer, kan leve med usikkerhed og forberede sig på kriser, der kun er svage tegn på, og som kigger ned i posen med grundlæggende værdier, når beslutninger skal tages. Et der kan lytte og balancere eller fjerne modsætningen mellem forskellige behov og åbent og ærligt taler om det, man ikke har svar på eller mulighed for at tage fat på endnu.

Eller som Clement Kjærsgaard, som var moderator på debatter og keynotes, svarede, da han blev spurgt af Lisbeth Knudsen, om han havde hørt noget nyt den dag: 

"Verden er blevet anderledes. Der er en åbenhed i situationen på trods af frygt og trusler i omverdenen. Det er en samtale, der begynder nu, og den har et nyt element af plads til tvivl og åbenhed, og en konstatring hos mange af at der ikke er nogen vej tilbage til klassisk autoritær og alvidende ledelse."

Hverdag, kriser og bæredygtighed 

Hvis to paneler bestemte, så ville ordene i wordclouden ovenfor være det, alle lagde sig på sinde i den næste tid. .

Et nyt - eller i hvert fald udvidet - mindset var også et gennemgående tema i to paneldebatter på dagen. Deltagerne i disse - som spændte fra CEO'en fra Soundbox over bæredygtighedschef i Stora Enso til formanden for Realdania - blev bedt om at komme med ét ord, som viste, hvad de syntes var det vigtigste for ledelse i forhold til bæredygtighed. Resultatet kan ses i grafikken til højre. Desuden spurgte Clement Kjærsgaard om de længtes efter at komme tilbage til hverdagen, forstået som livet, som vi kendte den før corona og invasionen i Ukraine og energi- og forsyningskriserne? Det leverede Jesper Nygaard, formand for Realdania, et samlende svar på: 

"Uanset hvad og hvem vi er, har vi alle en pligt til at blive mere bæredygtige. Begrebet er kommet ind på direktionsgangene i de senere år, men vi er endnu ikke gode til at finde veje til balance mellem forskellige dimentioner af bæredygtighed. Men der er ingen modsætning mellem hverdag og bæredygtighed - det kræver dog et andet mindset," sagde han. 

For dem, der alligevel sad tilbage med et håb om, at al uroen snart vil gå væk, var det nok en dårlig dag. For Kristian Lauta gjorde det meget klart: 

Læs også: Rådgivere skal også stilles til ansvar for greenwashing

"Krigen i Ukraine og de afledte effekter er et eksempel på situationer og konflikter, som der vil komme mange flere af, når verdens lande og befolkninger skal til at kæmpe om ressourcer og med klimaeffekter. Vi står i en situation, hvor alle de systemer, der har givet verden stabilitet, er udfordrede. Faren er, at vi kommer til at leve fra krise til krise. Idealet er, at bruge kriserne til at acellerere nødvendige beslutninger og til at bruge dem som fremkaldervæske på, hvor vi har problemer," sagde han, og pegede desuden på et mindsetskift, som skulle med: 

"Katastrofer er sjældent opstået eksternt, de er resultater af noget, vi selv har skabt eller ikke forberedt os godt nok på. Vi har f.eks. ikke oversvømmelser pga. for meget regn, men pga. for små kloakker." 

Husk lige at gøre det
En af dagens sidste kommentarer og gode råd kom fra professor emeritus fra CBS, Flemming Povlfelt, som blev bedt om at komme med en reaktion på de 10 bæredygtighedsbud fra danske topledere. 

"Strategi-disciplinen har to dimensioner: udvikling og eksevering. De 10 bud er ret vidtgående i forhold til udvikling, men vi har endnu ikke set en strategieksekverings-mekanisme, der matcher. Den skal findes - for det er typisk der, strategier fejler," sagde han. 

10 bud på, hvordan dansk erhvervsliv kan bringe Danmark i front på bæredygtighed: 

  1. Virksomhederne skal som udgangspunkt dokumentere og betale for deres brug af ressourcer og påvirkning af omgivelser som natur, biodiversitet og klima. 
  2. Virksomhederne bør udvikle forretningsmodeller, hvor fremstilling, forsyning og lukkede materialekredsløb sker tættere på forbruget og på den måde være den aktive i omstillingen til cirkulær økonomi.
  3. Virksomhederne skal tage et større ansvar for gennemsigtighed om anvendelsen af ressourcer og deres påvirkning på omgivelserne
  4. Virksomhederne skal gå forrest og stille meget strenge krav til deres leverandører og være med til at skabe priser på produkter, der betaler for de sociale påvirkninger i den udvidede værdikæde
  5. Virksomhederne skal tage et samfundsansvar, som går ud over egne medarbejdere og medvirker til at udvikle social tryghed, sundhed til alle, samt bidrage til et uddannelsessystem til gavn for både virksomheder og samfundet på lang sigt.
  6. Virksomhederne skal bidrage aktivt til kompetence og vidensudvikling af både medarbejdere og stakeholders som kunder og leverandører i den udvidede værdikæde.
  7. Ledelsen skal anerkende virksomhedernes rolle i samfundet og tage et større moralsk og etisk ansvar. 
  8. Ledelsen har et ansvar for at arbejde aktivt på at sætte bæredygtighed og etik som den vigtigste ledelsesdagsorden, for at virksomhederne tilpasser sig fremtidens krav om bæredygtighed og ansvarlighed.
  9. Ledelsen har ansvaret for at sikre kønsdiversitet på alle niveauer i virksomheden, og først og fremmest på ledelsesniveau.
  10. Virksomhederne må tage et udvidet ansvar. (Som VL-sekretariatet havde defineret på forhånd). 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København