Topforskere med massiv kritik af Novo-finansierede atomkraftrapporter

En række rapporter fra Erhvervslivets Tænketank bliver af ledende danske forskere beskyldt for at male et skønmaleri af atomkraft med finansiel støtte fra eksplicitte atomkraftsfortalere i Novo Nordisk Fonden.

Foto: 123rf.com

03.04.2025

CSR.dk

Et usædvanligt opgør er under opsejling mellem en række af Danmarks førende energiforskere og Erhvervslivets Tænketank, som med støtte fra Novo Nordisk Fonden har udarbejdet to nye rapporter om atomkraftens rolle i Danmarks fremtidige energiforsyning. 

Rapporterne er endnu ikke offentligt tilgængelige, men indholdet har i flere måneder været genstand for skarp kritik fra blandt andet forskere fra Aalborg Universitet, DTU og SDU.

Ifølge Jakob Zinck Thellufsen, hovedforfatter på FOA-rapporten Fakta om Atomkraft i Danmark, giver tænketankens analyser et fortegnet billede, hvor atomkraft fremstår langt mere konkurrencedygtigt end det, uafhængige undersøgelser fra universitetsverdenen viser. 

“De maler et potentielt skræmmebillede af vedvarende energi, og så får de atomkraft til at fremstå meget positivt,” udtaler han til Finans.

En tidligere rapport udarbejdet af 16 forskere fra fem universiteter konkluderer, at atomkraft vil kræve markante prisfald for at matche sol og vind, og at et energisystem med 100 procent vedvarende energi kan opretholde høj forsyningssikkerhed. Kritikerne frygter, at tænketankens nye beregninger kan skabe forvirring og potentielt bremse den grønne omstilling.

Afviser skævvridning og bias

Hos Erhvervslivets Tænketank afviser cheføkonom Finn Lauritzen, at der er tale om skønmaleri. 

“Vi har ikke tegnet et skræmmebillede. Det vil jeg fuldkommen afvise. Og vi har heller ikke lavet et skønmaleri,” siger han til Finans og understreger, at der har været løbende dialog med forskere, selvom uenigheder består.

Direktør Joachim Sperling anerkender, at rapporterne præsenterer atomkraft som mere økonomisk levedygtigt, men mener, at det er en nødvendig modvægt til universiteternes analyser. 

Her henviser han også til, at Danmark i et internationalt perspektiv er forholdsvist alene om atomkraftsmodstanden.

Rapporterne er finansieret af Novo Nordisk Fonden, hvor bestyrelsesformand Lars Rebien Sørensen er kendt fortaler for atomkraft. Ifølge fondens kommunikationschef, Steffen Lüders, har tænketanken haft fuld metodefrihed, og fonden har ikke blandet sig i konklusionerne.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025CSR.dk

Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

06.06.2025CSR.dk

Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

06.06.2025CSR.dk

Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

06.06.2025CSR.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

05.06.2025CSR.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

04.06.2025CSR.dk

Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

02.06.2025CSR.dk

Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

02.06.2025CSR.dk

Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København