Topforskere med massiv kritik af Novo-finansierede atomkraftrapporter

En række rapporter fra Erhvervslivets Tænketank bliver af ledende danske forskere beskyldt for at male et skønmaleri af atomkraft med finansiel støtte fra eksplicitte atomkraftsfortalere i Novo Nordisk Fonden.

Foto: 123rf.com

03.04.2025

CSR.dk

Et usædvanligt opgør er under opsejling mellem en række af Danmarks førende energiforskere og Erhvervslivets Tænketank, som med støtte fra Novo Nordisk Fonden har udarbejdet to nye rapporter om atomkraftens rolle i Danmarks fremtidige energiforsyning. 

Rapporterne er endnu ikke offentligt tilgængelige, men indholdet har i flere måneder været genstand for skarp kritik fra blandt andet forskere fra Aalborg Universitet, DTU og SDU.

Ifølge Jakob Zinck Thellufsen, hovedforfatter på FOA-rapporten Fakta om Atomkraft i Danmark, giver tænketankens analyser et fortegnet billede, hvor atomkraft fremstår langt mere konkurrencedygtigt end det, uafhængige undersøgelser fra universitetsverdenen viser. 

“De maler et potentielt skræmmebillede af vedvarende energi, og så får de atomkraft til at fremstå meget positivt,” udtaler han til Finans.

En tidligere rapport udarbejdet af 16 forskere fra fem universiteter konkluderer, at atomkraft vil kræve markante prisfald for at matche sol og vind, og at et energisystem med 100 procent vedvarende energi kan opretholde høj forsyningssikkerhed. Kritikerne frygter, at tænketankens nye beregninger kan skabe forvirring og potentielt bremse den grønne omstilling.

Afviser skævvridning og bias

Hos Erhvervslivets Tænketank afviser cheføkonom Finn Lauritzen, at der er tale om skønmaleri. 

“Vi har ikke tegnet et skræmmebillede. Det vil jeg fuldkommen afvise. Og vi har heller ikke lavet et skønmaleri,” siger han til Finans og understreger, at der har været løbende dialog med forskere, selvom uenigheder består.

Direktør Joachim Sperling anerkender, at rapporterne præsenterer atomkraft som mere økonomisk levedygtigt, men mener, at det er en nødvendig modvægt til universiteternes analyser. 

Her henviser han også til, at Danmark i et internationalt perspektiv er forholdsvist alene om atomkraftsmodstanden.

Rapporterne er finansieret af Novo Nordisk Fonden, hvor bestyrelsesformand Lars Rebien Sørensen er kendt fortaler for atomkraft. Ifølge fondens kommunikationschef, Steffen Lüders, har tænketanken haft fuld metodefrihed, og fonden har ikke blandet sig i konklusionerne.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

12.11.2025CSR.dk

Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

12.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

12.11.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Spar millioner og CO2 med målerdata

11.11.2025CSR.dk

Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online