Topforskere med massiv kritik af Novo-finansierede atomkraftrapporter

En række rapporter fra Erhvervslivets Tænketank bliver af ledende danske forskere beskyldt for at male et skønmaleri af atomkraft med finansiel støtte fra eksplicitte atomkraftsfortalere i Novo Nordisk Fonden.

Foto: 123rf.com

03.04.2025

CSR.dk

Et usædvanligt opgør er under opsejling mellem en række af Danmarks førende energiforskere og Erhvervslivets Tænketank, som med støtte fra Novo Nordisk Fonden har udarbejdet to nye rapporter om atomkraftens rolle i Danmarks fremtidige energiforsyning. 

Rapporterne er endnu ikke offentligt tilgængelige, men indholdet har i flere måneder været genstand for skarp kritik fra blandt andet forskere fra Aalborg Universitet, DTU og SDU.

Ifølge Jakob Zinck Thellufsen, hovedforfatter på FOA-rapporten Fakta om Atomkraft i Danmark, giver tænketankens analyser et fortegnet billede, hvor atomkraft fremstår langt mere konkurrencedygtigt end det, uafhængige undersøgelser fra universitetsverdenen viser. 

“De maler et potentielt skræmmebillede af vedvarende energi, og så får de atomkraft til at fremstå meget positivt,” udtaler han til Finans.

En tidligere rapport udarbejdet af 16 forskere fra fem universiteter konkluderer, at atomkraft vil kræve markante prisfald for at matche sol og vind, og at et energisystem med 100 procent vedvarende energi kan opretholde høj forsyningssikkerhed. Kritikerne frygter, at tænketankens nye beregninger kan skabe forvirring og potentielt bremse den grønne omstilling.

Afviser skævvridning og bias

Hos Erhvervslivets Tænketank afviser cheføkonom Finn Lauritzen, at der er tale om skønmaleri. 

“Vi har ikke tegnet et skræmmebillede. Det vil jeg fuldkommen afvise. Og vi har heller ikke lavet et skønmaleri,” siger han til Finans og understreger, at der har været løbende dialog med forskere, selvom uenigheder består.

Direktør Joachim Sperling anerkender, at rapporterne præsenterer atomkraft som mere økonomisk levedygtigt, men mener, at det er en nødvendig modvægt til universiteternes analyser. 

Her henviser han også til, at Danmark i et internationalt perspektiv er forholdsvist alene om atomkraftsmodstanden.

Rapporterne er finansieret af Novo Nordisk Fonden, hvor bestyrelsesformand Lars Rebien Sørensen er kendt fortaler for atomkraft. Ifølge fondens kommunikationschef, Steffen Lüders, har tænketanken haft fuld metodefrihed, og fonden har ikke blandet sig i konklusionerne.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

30.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Nyt år – nye strategier? Husk også scenarierne!

29.01.2026CSR.dk

Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København