Topchef: Nye klimakrav til lastbilbranchen kræver bedre infrastruktur

I 2040 kræver EU nu, at lastbilbranchen har mindsket sin CO2-udledning med 90 procent. Det kræver bedre adgang til grønne brændstoffer, mener branchedirektør.

"Det er en kolossal udfordring," fortæller EU-vicepræsident om udrulningen af grønne brændstoffer til lastbiler. Arkivfoto..

17.02.2023

CSR.dk

Hvis den grønne omstilling af EU’s lastbilstransport skal blive en realitet, må udrulningen af infrastruktur til bæredygtige brændstoffer som el og brint sættes i gang nu og her.

Det mener Martin Aabak, der er administrerende direktør hos brancheorganisationen Danske Speditører, efter at EU-Kommissionen tirsdag har lanceret et nyt udspil, der kræver, at der barberes 90 procent af udledningerne fra nye lastbiler i Europa frem mod 2040.

”Med fremlæggelsen af de nye standarder er der grundlag for at udvide dialogen med Kommissionen og de danske myndigheder om, hvordan infrastrukturen med nye drivmidler som brint og el bliver tilgængelig,” siger han til MobilityWatch.

Læs også: International alliance vil udfase fossile lastbiler fra 2035

Hos EU-Kommissionen lægger man dog ikke skjul på, at der ligger en stor opgave i vente for, hvordan man skal sikre tilgængeligheden af de bæredygtige brændstoffer.

”Det er en kolossal udfordring,” fortæller Frans Timmermans, vicepræsident hos EU-Kommissionen, til MobilityWatch.

Alt er nemlig forbundet, fortæller han, men lægger vægt på, at man i EU er er åben overfor nye input i takt med, at man evaluerer nye teknologier.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams