Too Good To Go reddede mere end 120 millioner måltider i 2023

Too Good To Go har nu 85 millioner brugere på tværs af 17 lande og to kontinenter. Det betyder millioner af reddede måltider og sparet CO2.

Foto: Too Good to Go

23.02.2024

CSR.dk

Mere end 120 mio. måltider blev i 2023 reddet globalt, hvilket er en vækst på 46 procent i forhold til 2022 og en CO2e besparelse på mere end 300.000 ton. Det viser virksomhedens nye Impact Report.

Rapporten viser, at 21 mio. nye registrerede brugere sluttede sig til Too Good To Go i 2023 sammen med 72.000 nye aktive forretningspartnere. Det har resulteret i, at mere end 120 millioner måltider blev reddet fra at gå til spilde i 2023, svarende til en vækst på 46 procent.

Dette bekræfter Too Good To Gos rolle som global leder inden for reduktion af madspild.

"Som vi afslører i vores 2023 Impact Report, fejrer vi ikke kun vores virksomheds vækst, men også vores forpligtelse til at drive positiv forandring indenfor fødevareindustrien. Vi tilbyder et koncept, der hjælper med at løse et af verdens største problemer, samtidig med at alle står tilbage som vindere. Vi opererer med en 'no cure, no pay'-model, hvilket betyder, at vi kun tjener penge, hvis vi redder måltider fra at gå til spilde,” siger Mette Lykke, administrerende direktør for Too Good To Go. 

Kampen mod madspild har afgørende rolle for klimaet

Too Good To Gos fællesskab består af i alt 85 mio. registrerede brugere og 155.000 aktive partnere, og resultaterne i 2023 alene svarer til, at fællesskabet har forhindret 328.554 tons CO2e i at slippe ud i jordens atmosfære og sparet 100 milliarder unødvendigt vandforbrug. 

Det understreger netop den afgørende rolle, kampen mod madspild har for miljøet, og netop madspild er blevet identificeret som den vigtigste handling, enkeltpersoner kan tage, for at hjælpe med at tackle klimaforandringer. (Project Drawdown, 2020).

"At overhale den betydelige milepæl med at redde 100 millioner måltider på bare ét år viser, hvordan Too Good To Go nu mere end nogensinde før opfylder et behov på markedet for bæredygtige løsninger for at hjælpe med at tackle det kritiske problem med madspild og bremse klimaforandringer. Vores virksomheds vækst er et bevis på, at fusionen mellem formål og profit er opnåelig, og at social impact-virksomheder kan gavne samfundet, økonomien og planeten positivt," siger Mette Lykke.

For at skubbe til grænserne for, hvordan virksomheder skal rapportere deres indvirkning på planeten, har Too Good To Go anmodet Mérieux Nutrisciences | Blonk, som er førende, internationale eksperter i fødevaresystemers bæredygtighed, om nye beregninger. Deres tal, der er uafhængigt gennemgået af forskere fra Oxford University og WRAP, viser, at ét måltid mad (1 kg), der reddes med Too Good To Go, svarer til at undgå 2,7 kg CO2e-emissioner, 2,8 m2 jordbrug årligt og 810 liter vand. 

Download Too Good To Gos 2023 Impact Report her

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København