Toms Gruppen etablerer genskovningsprojekt med Rainforest Alliance

Bedre vilkår for både natur og kakaobønder er målet for Toms Gruppens nye genskovningsprojekt.

Foto: Rainforest Alliance

19.03.2024

CSR.dk

Som led i Toms Gruppens bæredygtighedsstrategi etablerer virksomheden – i samarbejde med den internationale NGO Rainforest Alliance – et projekt med fokus på genskovning og træning af kakaofarmere i Ghana. Projektet er støttet af Toms Gruppens Fond, og er det første af sin slags indgået mellem Rainforest Alliance og en dansk partner.

Projektet har fokus på genskovning, biodiversitet og farmertræning i Sui River-området i Ghana, der er et af de vigtigste kakaodyrkningsområder i Vestafrika. Projektet er en udvidelse af et større Rainforest Alliance-initiativ i området, som flere internationale partnere fra kakaoindustrien støtter.

”Toms Gruppens bæredygtighedsstrategi hviler på tre søjler, hvor den første er ansvarligt indkøb. Vi ønsker at sikre, at uretmæssig afskovning ikke finder sted, og derfor køber vi også Rainforest Alliance-certificeret kakao. Men vi vil gerne gøre endnu mere for at styrke arbejdet med biodiversitet og modvirke klimaforandringer i de områder, som kakaoen dyrkes i. Og derfor er vi også glade for at kunne etablere dette projekt med Rainforest Alliance,” siger Annette Zeipel, CEO i Toms Gruppen.

Farmertræning i regenerativt jordbrug

I et ambitiøst skridt mod at fremme bæredygtighed og styrke lokalsamfundene i Sui River-området er projektet bl.a. sat i gang for at træne farmerne i regenerativt jordbrug. Dette initiativ sigter mod at forbedre jordsundheden, bevare biodiversiteten og bekæmpe de skadelige virkninger af klimaændringer, mens det samtidig giver farmerne mulighed for bedre at sikre deres indkomstgrundlag. På den måde støttes forholdene i området effektivt – også på den lange bane.

Foreløbigt er det planlagt, at der skal plantes 150.000 træer og foretages træning af 2500 farmere. Dernæst er fokus at støtte de kakaoproducerende samfund med træning – og registrering af og kontrol med træerne.

”Sui River-området er et sted med mange små kakaofarme, der ligger blandt truede skovområder. Fald i kakaoproduktion på grund af utilstrækkelig landforvaltning og klimaforandringer kan få farmerne til at trænge ind i skovene og skade økosystemet, siger Kwame Osei, Senior Director for Global Programs hos Rainforest Alliance, og uddyber:

”Projektet er rettet mod at løse denne problematik ved at træne farmerne i en praksis, der sigter mod at øge trædækket, opbygge klimaresiliens og reducere emissioner fra ændringer i anvendelsen af jorden, alt imens vi hjælper dem med at forbedre grundlaget for deres levebrød.”

Tradition for at støtte initiativer i Ghana

Rainforest Alliance er Toms Gruppens primære kakao-certificeringspartner. Rainforest Alliance-certificering hjælper bl.a. med at beskytte skove og biodiversitet, fremme menneskerettigheder og forbedre kakaofarmernes levebrød.

Organisationen med den genkendelige grønne frø findes på produkter som te, bananer

og kaffe – og fremadrettet også på Toms Gruppens chokoladeprodukter, som f.eks.

Toms Skildpadde, Toms Guld Barre og Anthon Berg likørflasker.

Toms Gruppens Fond har lang tradition for at støtte op om initiativer i Ghana, der producerer en stor mængde af verdens kakao. Toms Gruppens Fond har i de senere år haft især børns vilkår for øje, når der er blevet allokeret midler til projekter – senest ved et skole- og sanitetsprojekt i Ghanas regnskov, hvor de samarbejdede med organisationen International Cocoa Initiative.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online