Toms chokoladefabrik lancerer ny CSR-strategi

Ny CSR-strategi hos Toms Group skal give større transparens for kunderne, bedre uddannelse til de ghanesiske farmere og større indtjening til virksomheden.

Ny CSR-strategi i Toms Group handler om øget transparens. Forbrugerne får mulighed for at følge kakaobønnernes vej fra farmere til forbruger..

30.10.2012

CSR.dk

Topchef Jesper Møller, Toms Group, har været i Ghana adskillige gange for at lære leverandørkæden at kende til bunds..

Nu kan forbrugerne for første gang følge chokoladebønnens vej fra farmeren i Ghana til lækkert chokolade på forretningernes hylder. Toms Group lancerer et nyt markant stempel, der indeholder en QR kode, så forbrugeren kan scanne sig til mere viden om leverandørerne og produkterne.

Chokoladeproducenten Toms vil med sit nye luksusbrand A Xoco og sit seneste tyske opkøb ekspandere og indtage nye markeder. Her spiller virksomhedens satsning på CSR og åbenhed om produktionsprocesserne ind. Adm. direktør Jesper Møller siger til csr.dk, at arbejdet med at forbedre processerne har været med til at højne chokoladebønnernes smag:

De færreste interesserer sig for CSR
”Smag betyder alt for forbrugerne. CSR er ikke et aspekt, ret mange forbrugere går op i. Vi har alligevel valgt at arbejde intensivt med CSR og er en af de virksomheder i branchen, som er længst fremme på området. Vi tror, CSR får voksende betydning i fremtiden”.

Toms Group har sammen med forskere på KU Life udviklet en metode, så kakaobønnernes fermenteres på en ny måde, og det har forbedret bønnernes smag. Virksomheden har også indført et særligt stempel på kakaosækkene, så bønnernes vej fra farmeren til fabrikken kan følges.

Forskere fra KU Life har været med til at udvikle nye fermenteringsbakker, så chokoladebønnerne i Ghana kan tørres mere hensigsmæssigt. Nyudviklingen har ført til bedre chokoladesmag og større udbytte for farmerne..

Forberedelse af CSR-strategi
Jesper Møller fortæller, at virksomheden har arbejdet med CSR og forberedt den nye CSR-strategi gennem adskillige år:

”Da vi gik i gang for fem-seks år siden, besluttede vi at tage til Ghana for at finde ud af, hvad der var op og ned på det hele. Kakaobønner vokser i regnskoven, og vi køber kakao fra 4.800 farmere, så i starten var der meget at få styr på. Det er blevet min kæphest at vide så meget om kakaoproduktionen, at jeg på ethvert tidspunkt uden forberedelse kan sætte mig ind i et tv-studie og forklare, hvordan det hele hænger sammen. Og nu er vi klar til også at give forbrugerne mulighed for at følge med ved hjælp af QR-koder, som forbrugerne kender og er vant til at bruge”.

Jesper Møller har selv været i Ghana adskillige gange for at få indsigt i leverandørkæden:”Den tætte kontakt til kakaofarmerne har sat os i gang med at udvikle såvel kakaobønnerne som de lokale områder, farmerne bor i. Vi har bidraget med malarienet, et antal drikkevandsbrønde og et it-center. Vores tre mål er: fuld sporbarhed, fuld skolegang og fuld udrulning af en bæredygtig produktion”, siger den administrerende direktør.

Danida, Ibis og Life, Københavns Universitet, har været samarbejdspartnere i projektet.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup