Tit syg – tit fyret

En medarbejder med mange og hyppigt tilbagevendende sygedage står før i fyringskøen end sin mere regelmæssige kollega – herunder den langtidssygemeldte. Det viser en undersøgelse som Capacent har lavet for CABI – Center for Aktiv BeskæftigelsesIndsats.

24.06.2009

CSR.dk

Undersøgelsen har deltagelse af den personaleansvarlige i 403 forskellige virksomheder, der har svaret på, hvilken betydning finanskrisen har for virksomhedens sociale engagement, herunder sygefravær. Et af de mere bemærkelsesværdige resultater er, at 24 %, eller næsten hver fjerde af de adspurgte, ville vælge at fyre de medarbejdere der var oftest syge, hvis de kom i en situation, hvor afskedigelser var uundgåelige. Det omfatter dog ikke de langtidssygemeldte. Dem ville kun tre procent nemlig skille sig af med og det er der en god grund til.
”Undersøgelsen viser, at mange virksomheder bruger finanskrisen til at komme af med de medarbejdere, som klatsygemelder sig. Det hyppige og korte fravær er en stor belastning for ledelse og raske kollegaer, fordi det skaber produktionsforstyrrelser. Virksomhederne kan i mange tilfælde planlægge sig ud af de langvarige fraværsforløb, men når så få vil skille sig af med de langtidssyge, er det også et signal om, at det sociale engagement er intakt. Det er meget positivt,” siger Camilla Høholt Smith, CABI’s temaleder for sygefraværsområdet.
Det korte sygefravær kan desuden begrænses med relativt enkle midler. Ansvaret ligger hos lederen for at skabe et på flere fronter sundt arbejdsmiljø.
”Vi ved, at god trivsel på arbejdspladsen spiller en stor rolle. Derudover er det vigtigt at have nogle klare rammer for, hvordan sygefraværet bliver håndteret, så alle ved, hvad der gælder. Og så må lederen ikke være bange for at tage sygefraværssamtalen med medarbejderne,” slutter Camilla Høholt Smith.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025CSR.dk

Tobaksindustrien har solidt fodfæste i dansk politik, viser ny opgørelse

02.12.2025CSR.dk

Grønne løsninger i fællesskab: Kommuner og erhvervsliv skubber omstillingen frem lokalt

01.12.2025BSR

Sponseret

Effective Stakeholder Engagement: Ensuring Internal Company Alignment

01.12.2025CSR.dk

LEGO kæmper med at gøre klodsen grøn

28.11.2025CSR.dk

EU lemper og udskyder banebrydende afskovningslov

28.11.2025CSR.dk

Over halvdelen af LEGO’s indpakning er nu papirbaseret

27.11.2025CSR.dk

Global undersøgelse: Byer verden over flytter sig væk fra kysten på grund af klimarisici

26.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne fællesskaber kan nedbringe danskernes CO2-aftryk markant

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online