Teknikentreprenør vil have flere kvinder i virksomheden

De kommende år er social bæredygtighed og inklusion i fokus hos entreprenøren GK. Målet er at tiltrække flere kvindelige lærlinge.

Selvom 80 procent af kvindelige ansatte i GK oplever ligestilling, mener regionsdirektør stadig, at det er en indsatsområde, som virksomheden har ansvar for at forbedre. Arkivfoto..

20.04.2023

CSR.dk

Social bæredygtighed har er kommet mere og mere i fokus på tværs af sektorer og virksomheder.

Og hos teknikentreprenøren er man nu gået i gang med at udbygge sin grønne profil til også at omfatte området ved at fokusere på at ansætte flere kvindelige lærlinge.

Det skriver Mestertidende.

Læs også: Parter vil forbyde nøgenkalendere på arbejdspladser

”I en længere periode har vi dedikeret os til at udvikle en HR-strategi, der fokuserer på vores ansvar som ansvarlig arbejdsgiver. Vi er nemlig overbeviste om, at en langsigtet økonomisk succes er afhængig af et socialt ansvar, da begge regnskaber skal stemme overens for at opnå et balanceret resultat,” siger Jørgen L. Christensen, administrerende direktør hos GK, i en pressemeddelelse ifølge Mestertidende.

Helt konkret vil GK lokke flere kvinder til virksomheden ved at tilpasse deres stillingsopslag og kommunikation, vise videobidder, der skal vise, at forretningen er inkluderende, og deltage på tekniske uddannelsesmesser med kvindelige lærlinge og teknikere som ambassadører.

Hænger sammen med samfundsudfordringer
GK har også for nylig udarbejdet en intern medarbejderundersøgelse om, hvordan de ansatte oplever ligestilling.

Læs også: Bare bryster til frokost og manglende privatliv: Byggebranchen halter bagud på ligestillingsfronten

Og selvom 90 procent af mændene og 80 procent af kvinderne oplever ligestilling i virksomheden, mener Lars Sjørring, regionsdirektør, at virksomheden har et ansvar. Han påpeger dog samtidig, at udfordringerne uløseligt hænger sammen med samfundet.

”Undersøgelsen viser også eksempler på større samfundsmæssige udfordringer med generel anerkendelse af kompetencer uanset køn og andre forhold, der kræver en fælles indsats fra alle aktører i branchen, herunder uddannelsesinstitutionerne,” siger han i pressemeddelelsen ifølge Mestertidende.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense