Teknikentreprenør vil have flere kvinder i virksomheden

De kommende år er social bæredygtighed og inklusion i fokus hos entreprenøren GK. Målet er at tiltrække flere kvindelige lærlinge.

Selvom 80 procent af kvindelige ansatte i GK oplever ligestilling, mener regionsdirektør stadig, at det er en indsatsområde, som virksomheden har ansvar for at forbedre. Arkivfoto..

20.04.2023

CSR.dk

Social bæredygtighed har er kommet mere og mere i fokus på tværs af sektorer og virksomheder.

Og hos teknikentreprenøren er man nu gået i gang med at udbygge sin grønne profil til også at omfatte området ved at fokusere på at ansætte flere kvindelige lærlinge.

Det skriver Mestertidende.

Læs også: Parter vil forbyde nøgenkalendere på arbejdspladser

”I en længere periode har vi dedikeret os til at udvikle en HR-strategi, der fokuserer på vores ansvar som ansvarlig arbejdsgiver. Vi er nemlig overbeviste om, at en langsigtet økonomisk succes er afhængig af et socialt ansvar, da begge regnskaber skal stemme overens for at opnå et balanceret resultat,” siger Jørgen L. Christensen, administrerende direktør hos GK, i en pressemeddelelse ifølge Mestertidende.

Helt konkret vil GK lokke flere kvinder til virksomheden ved at tilpasse deres stillingsopslag og kommunikation, vise videobidder, der skal vise, at forretningen er inkluderende, og deltage på tekniske uddannelsesmesser med kvindelige lærlinge og teknikere som ambassadører.

Hænger sammen med samfundsudfordringer
GK har også for nylig udarbejdet en intern medarbejderundersøgelse om, hvordan de ansatte oplever ligestilling.

Læs også: Bare bryster til frokost og manglende privatliv: Byggebranchen halter bagud på ligestillingsfronten

Og selvom 90 procent af mændene og 80 procent af kvinderne oplever ligestilling i virksomheden, mener Lars Sjørring, regionsdirektør, at virksomheden har et ansvar. Han påpeger dog samtidig, at udfordringerne uløseligt hænger sammen med samfundet.

”Undersøgelsen viser også eksempler på større samfundsmæssige udfordringer med generel anerkendelse af kompetencer uanset køn og andre forhold, der kræver en fælles indsats fra alle aktører i branchen, herunder uddannelsesinstitutionerne,” siger han i pressemeddelelsen ifølge Mestertidende.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online