Tag med på ESG-field trip til Londons finanscentrum

Med besøg hos nogle af de førende aktører i verden inden for ansvarlige investeringer byder Forum for Strategisk CSR’s studietur til London d. 11. – 12. juni på netværk og vidensdeling i en faglig særklasse

Studieturen til London er tæt pakket med sessioner med et fagligt niveau i særklasse.

03.05.2018

CSR.dk

Sustainalytics, MSCI, Royal Bank of Canada, London Stock Exchange Group, Hermes EOS, Future Fit og UK Financial Reporting Council. Hver især er det organisationer, som er specialister inden for deres felt af ESG, og alle er de i den globale førerposition på området. På Forum for Strategisk CSR’s studietur til London sættes de alle sammen, så deltagerne kommer rundt i alle aspekter af det komplicerede emne og bliver opdaterede på viden, praksis og trends.

Læs mere: http://www.strategisk-csr.dk/studietur-til-london-11-12-juni-2018/

For Jens Prebensen, medstifter af Forum for Strategisk CSR, der står som arrangør, var det oplagt at vælge London som destination for studieturen:

”Selv om noget af det finansielle fokus med Brexit er ved at flytte til andre metropoler, er London stadig ubetinget Europas finanscentrum og i top 5 i verden. Investeringer baseret på ESG har en fantastisk vækstrate i øjeblikket, og London er i en absolut førerposition på det felt. Så med de organisationer, vi skal besøge på studieturen, kommer vi til at få et state-of-the-art indblik i ESG, som ingen andre byer kan byde på.”

En tur fuldt pakket med viden

Det er med Jens Prebensens ord lige på og hårdt, når delegaterne indleder turen i Kastrup Lufthavn om morgenen d. 11. juni: ”Selvfølgelig er det vigtigt, at sådan et field-trip har et højt fagligt niveau. Det er jo det, vi tager af sted for. Men man må ikke glemme, at vidensdelingen og erfaringsudvekslingen mellem delegaterne er lige så vigtig. På den her tur – fra vi mødes i lufthavnen, til vi er hjemme igen – vil alle blande mindset og få indsigt i hinandens udfordringer og daglige opgaver. Der vil helt sikkert blive knyttet bånd, som varer i lang tid efter delegationen er slut.”

Modtag Forum for Strategisk CSR's nyhedsbrev: skriv til jp@csr-link.dk

Efter ankomsten til London får delegaterne kun et kort ophold på hotellet, inden det i hæsblæsende tempo går løs med faglige input. Banen kridtes af med en session med Future Fit, en non-profit organisation, der har som mål at klæde virksomheder på til en bæredygtig fremtid. Herefter skal deltagerne besøge først MSCI, globalt markedsleder på beslutningsværktøjer og analyser inden for investeringer, og dernæst Royal Bank of Canada, som står for resten af dagens program og er vært for en rigtig engelsk forretningsmiddag.

”Det var en af de tilmeldte på turen, som havde Royal Bank of Canada på sin ønskeliste,” beretter Jens Prebensen, som selv ser meget frem til netop det besøg: ”Royal Bank of Canada er nok en af de banker i verden, som ligger længst fremme på ESG-investeringer, og de har markeret sig med en klar strategi på området. Så der lægges op til et indblik i krystalkuglen på, hvor de ansvarlige investeringer bevæger sig hen, og hvorfor man gør klogt i at følge med i den retning”.

Mellem sit eget indlæg og middagen har Royal Bank of Canada inviteret Sustainalytics, som er blandt de førende i verden på ESG og corporate governance research og ratings til investorer, og den engelske myndighed på finansiel rapportering UK Financial Reporting Council. Så tiden bruges effektivt, understreger Jens Prebensen.

Også dag 2, d. 12. juni, har, trods dagen levner kort tid inden hjemrejsen, et intensivt program med besøg hos London Stock Exchange Group for at få et indblik i deres vejledning for ESG-rapportering og konsulentfirmaet Hermes EOS, der på vegne af sine klienters investeringer agerer som ”engagement and voting specialist”. Hermes EOS er ejet af British Telecoms pensionsfund, der er Englands største, og har dermed betydelig vægt i de investeringer, de indgår i.

Fakta om turen

Turen starter d. 11. juni kl. 09.50 med afgang fra Kastrup Lufthavn mod Gatwick. Fra Gatwick køres delegaterne til Crowne Plaza City (tbc), der ligger i London Centrum i gåafstand fra destinationerne for turen. Efter en let frokost på hotellet starter første session med Future Fit kl. 13. Kl. 14.30 byder MSCI inden for, og kl. 16.00 lander delegationen hos Royal Bank of Canada, som efter sin egen og sessionerne med Sustainalytics og UK Financial Reporting Council, tager deltagerne med til en restaurant i nærheden.

D. 12. juni starter hos London Stock Exchange Group kl. 09.30 og sidste session er hos Hermes EOS kl. 11. Flyet mod Kastrup har afgang kl. 14 og lander kl. 16.55.

Prisen for turen alt inkl. er 9.900 kr., ekskl. moms.

Læs mere om turen og se hele programmet her: http://www.strategisk-csr.dk/studietur-til-london-11-12-juni-2018/

Vil du gerne høre mere om turen eller deltage i den, så kontakt Jens Prebensen, jp@csr-link.dk. Kirkbi, Lønmodtagernes Dyrtidsfond, Maersk, Ørsted og Center for ESG Research har allerede meldt sig til.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

15.05.2026CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K