Sydfyns Elforsyning køber vindmøllepark for millionbeløb

Energiselskabet Sydfyns Elforsyning har netop købt 15 vindmøller for 190 millioner kroner.

Indkøbet af de 15 vindmøller er ifølge Anders Banke, administrerende direktør i Sydfyns Elforsyning, helt i tråd med selskabets grønne strategi. Modelfoto: Thinkstock. .

14.11.2014

CSR.dk

15 vindmøller til en værdi af 190 millioner kroner er, hvad energiselskabet Sydfyns Elforsyning for nyligt har investeret i. Det skriver danskenergi.dk.

Med indkøbet af vindmøllerne har Sydfyns Elforsyning nu i alt 20 vindmøller – én i Danmark og 19 i Tyskland. Selskabets køb af vindmøller er et skridt i retning mod en endnu grønnere profil og et ønske om at påvirke produktionen af energi.

”Med købet af vindmøllerne tager vi endnu et skridt i realiseringen af vores strategi, og vi vil også fremadrettet allokere ressourcer til grøn energi, som har stor bevågenhed blandt vores kunder – både på privat- og erhvervsmarkedet”, siger Anders Banke, administrerende direktør i Sydfyns Elforsyning, til danskenergi.dk.

Læs også: Sydfyns Elforsyning opruster i bæredygtighedens navn

Ifølge Anders Banke er et ’grønt’ alternativ til de kendte el-produkter særligt efterspurgt blandt erhvervsvirksomheder.

”Det er vores vurdering, at vindmøllerne giver et så stabilt afkast, at det berettiger til, at vi har flyttet en del af Sydfyn Elforsynings egenkapital fra andre investeringer til investeringer i ’grøn’ energi”, siger Anders Banke til danskenergi.dk.

De 15 nye vindmøller er placeret tæt på Berlin, mens fire af Sydfyn Elforsynings vindmøller står imellem Bremen og Hamborg samt én i Sønderjylland.

-KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense