Sydfyns Elforsyning køber vindmøllepark for millionbeløb

Energiselskabet Sydfyns Elforsyning har netop købt 15 vindmøller for 190 millioner kroner.

Indkøbet af de 15 vindmøller er ifølge Anders Banke, administrerende direktør i Sydfyns Elforsyning, helt i tråd med selskabets grønne strategi. Modelfoto: Thinkstock. .

14.11.2014

CSR.dk

15 vindmøller til en værdi af 190 millioner kroner er, hvad energiselskabet Sydfyns Elforsyning for nyligt har investeret i. Det skriver danskenergi.dk.

Med indkøbet af vindmøllerne har Sydfyns Elforsyning nu i alt 20 vindmøller – én i Danmark og 19 i Tyskland. Selskabets køb af vindmøller er et skridt i retning mod en endnu grønnere profil og et ønske om at påvirke produktionen af energi.

”Med købet af vindmøllerne tager vi endnu et skridt i realiseringen af vores strategi, og vi vil også fremadrettet allokere ressourcer til grøn energi, som har stor bevågenhed blandt vores kunder – både på privat- og erhvervsmarkedet”, siger Anders Banke, administrerende direktør i Sydfyns Elforsyning, til danskenergi.dk.

Læs også: Sydfyns Elforsyning opruster i bæredygtighedens navn

Ifølge Anders Banke er et ’grønt’ alternativ til de kendte el-produkter særligt efterspurgt blandt erhvervsvirksomheder.

”Det er vores vurdering, at vindmøllerne giver et så stabilt afkast, at det berettiger til, at vi har flyttet en del af Sydfyn Elforsynings egenkapital fra andre investeringer til investeringer i ’grøn’ energi”, siger Anders Banke til danskenergi.dk.

De 15 nye vindmøller er placeret tæt på Berlin, mens fire af Sydfyn Elforsynings vindmøller står imellem Bremen og Hamborg samt én i Sønderjylland.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

18.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V