Svært at se at olieselskabers klimahandlinger batter

De forpligter sig til at være en del af løsningen i den grønne omstilling. Men de henter fortsat stigende mængder olie og gas op af jorden og efterforsker nye steder, hvor produktion kan begynde. Forskere langer hårdt ud efter deres troværdighed.

18.02.2022

CSR.dk

Olieselskaberne er for mange en svær nød at knække i den grønne omstilling. På den ene side skal brugen af deres produkter udfases så snart som muligt. På den anden side er der stadig finansielle gevinster at hente, og et åbenlyst behov for de samme produkter på kort sigt.

Derudover har mange af selskaberne sat klimamål og investeret i nye, grønne energiformer. Enten på eget initiativ og andre efter pres fra investorer, aktivister og medarbejdere.  Hvilket nogle fejrer som en sejr for dialog og fortsatte investeringer, så man får adgang til ”rummet”, selskaberne er i. Mens andre mener, at det rum har man haft adgang til i årtier uden at det har afstedkommet den store forandring.

Læs også: Rådgivere skal også stilles til ansvar for greenwashing

Og så er der spørgsmålet om, hvorvidt selskaberne faktisk gør, det der skal til, for at nå målene?

Ny analyse peger på greenwashing
Forskere fra to japanske universiteter har undersøgt netop dette spørgsmål. De har derfor fortaget den til dato største forskningsbaserede analyse af ExxonMobil, Chevron, Shell og BP, som siden 1965 har stået for mere end 10 procent af de globale CO2-udledninger. Analysen har set på data fra 12 år op til 2020.

Konklusionen er, at virksomhedernes kommunikation udadtil ikke stemmer overens med deres praksis. Der var f.eks. stærkt stigende brug af begreber som klima, low-carbon og omstilling i årsberetninger, især hos BP og Shell, og stadigt flere løfter om handling i strategier. Forskerne havde dog svært ved at finde konkrete aktiviteter og beslutninger, der matchede løfterne, og så i stedet ”…en forretningsmodel, der afhang aldeles af fossile brændstoffer og ubetydelige og ugennemsigtige investeringer i ren energi.” Det skriver The Guardian. 

Gregory Trencher fra Kyoto University i Japan er hovedkraften bag undersøgelsen og mener, at der er god grund til at være skeptisk over for olieselskabernes løfter om nye, grønnere tider.

”Hvis de var ved at bevæge sig væk fra fossile brændstoffer, så ville vi man forvente at se et fald i aktiviteter inden for efterforskning og produktion af samt salg og profit fra fossile brændstoffer. Men så vidt vi kan se, er der bevis for at det modsatte sker,” siger Gregory Trencher.

Det gælder også for de mest ambitiøse af de fire selskaber, Shell og BP, som har lovet et skære i deres investering til efterforskning af fossile brændstoffer, men hvor begge selskaber har øget arealet, hvor de leder efter olie eller gas, i de senere år.

Investeringerne i grøn energi stiger
Selskaberne oplyser ikke selv omfanget af deres investeringer i ren energi, men ud fra deres rapporter til CDP, konkluderer forskerne, at det udgør fra 0,2 procent hos ExxonMobil til 2,3 procent af selskabernes årlige anlægsinvesteringer. En analyse fra det Internationale Energiagentur, anslår dog at olie- og gasselskabernes investeringer i ren energi i 2021 udgjorde omkring fire procent af anlægsinvesteringerne i gennemsnit, et tal som var omkring en procent i 2020, og op mod 10 procent hos nogle europæiske selskaber. 

Læs også: Udvikling af grønt brændstof bliver holdt nede af høje afgifter

The Guardian har indhentet kommentarer fra de fire virksomheder, som indgår i analysen. De genkender ikke det billede af manglende handling, som forskernes analyse tegner, og peger på reorgansiering, strategier på linje med Parisaftalen, nye projekter og samarbejder, samt fremtidige investeringer for 10 milliarder dollars. 

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense