Sukkerrør gør cement mere miljøvenlig

Dansk forskning har bevist, at aske fra afbrændingen af sukkerrør gør cement stærkere. Samtidig nedsættes energiforbruget i cementproduktionen ved tilsætningen af aske fra sukkerrørene.

Cementproduktion står for fem procent af CO2-udledningerne globalt på grund af kravet til de høje temperatur ved produktionen. Foto: Thinkstock. .

27.03.2014

CSR.dk

Cubanerne har vidst det i årevis, og nu er det også videnskabeligt bevist. Når man blander aske fra afbrænding af sukkerrør i cement, bliver cementen mere stærk. Det skriver dr.dk. 

Forskerne bag det videnskabelige bevis kommer fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet, hvor cand.scient. Johan Jacobsen og lektor Heloisa Bordallo har påvist, at asken binder vandet i cementen. Det betyder, at cementen tåler højere tryk og er mindre tilbøjelig til at smuldre. 

Læs også: Forskning afslører de største CO2-udledere

Foruden den gavnlige effekt i cementen, gavner anvendelse af sukkerrørs-aske også miljøet. Ved at benytte aske fra afbrændingen af sukkerrør i cementproduktion bruges der mindre energi. Det nedsætter energiforbruget og dermed CO2-udledningen fra en ellers energitung industri. 

Kendt effekt manglede videnskabelig dokumentation
I lande med sukkerrørsproduktion, som Brasilien og Cuba, har man i mange år tilsat aske fra sukkerproduktionen i cementproduktionen. Det har man gjort, fordi man kunne se effekten. 

Men den videnskabelig dokumentation kan nu overbevise cementfabrikkerne om, at aske gavner både cementen og miljøet. Asken har samtidig været svær at komme af med for sukkerrørsproducenterne. Den nye forskning åbner derfor op for et nye potentialer. 

Læs også: Danisco vil bruge sukkerroer til ethanol

I fremtiden skal forskes endnu mere i sukkerrørsasken, som blandt andet kan indeholde jern, der også forbedrer cementen, det skriver dr.dk. Det kan få betydning for u-landene, der producerer store mængder sukkerrør. 

”Afrika, Asien og Sydamerika vil i fremtiden blive mere industrialiserede, og derfor bliver der brug for meget cement, og der kan der være meget at hente miljømæssigt”, siger Johan Jacobsen til dr.dk. 

-TK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København