Stress ned og bliv mere produktiv

Produktiviteten i Danmark er ikke så god, som den kunne være. Skal der rettes op på det, skal flere til at tænke på den menneskelige faktor og sætte tempoet ned, lyder det fra coachingdirektør.

14.12.2009

CSR.dk

Tempoet er højt i det danske samfund, men produktiviteten halter derimod. Det er udmeldingerne man har kunnet høre på det seneste, bl.a. i en rapport fra Økonomi- og Erhvervsministeriet, der viser, at det har været galt med produktiviteten i mange år. Som årsag peges der på flere forskellige samfundsmæssige, økonomiske og politiske faktorer, men det er slet ikke her svaret skal findes, siger en coachingdirektør.
”Det er som om den menneskelige faktor slet ikke eksisterer i dette spil. Der er alt for mange mennesker, som er meget travle, stressede, sygemeldte og dermed uproduktive. Mange har tillige været igennem store og på alle måder energikrævende og omkostningsfulde forandringsprocesser pga. sammenlægninger, nedskæringer etc. Man kunne godt forestille sig, at et krav om øget produktivitet kunne være ”dråben” for mange mennesker i dagens virksomheder – både i produktionerne og på ledergangene,” siger Annette Kledal, der er indehaver af coachingfirmaet Expand.

Hun mener, at den enkelte simpelthen er nødt til at sætte tempoet ned og stresse af for på den måde at få produktiviteten tilbage i arbejdet.
”Et højt indre tempo spænder bl.a. ben for at løse opgaver på en effektiv måde, det ødelægger kreativitet, sans for detaljer og evnen til at se sammenhænge. Og det er alt sammen evner vi har brug for, når vi skal være produktive. Derfor er det noget helt andet, der skal satses på. Start med at halvere det indre tempo – og gør det så igen. Vi skal tænke langsigtet ved at fjerne fokus fra tiden og derved opbygge mere energi gennem det vi gør og måden vi gør det på,” lyder rådet fra Annette Kledal.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København