Stor interesse for mikrofinans-netværk

Netværket Dansk Forum for Mikrofinans holdt for nylig sin åbningskonference på CBS

26.07.2010

CSR.dk

Hvordan styrker vi samarbejdet mellem NGO’er og den private sektor? Og hvordan får vi effektiviseret mikrofinans-projekterne, så de både kommer de fattige i udviklingslandene til gavn og samtidig skaber afkast til investorerne?
Det var nogle af de spørgsmål, der blev taget op, da netværket Dansk Forum for Mikrofinans for nylig holdt sin åbningskonference på CBS.
Cirka 150 ivrige debattører var mødt frem for at høre om visionerne for det nye danske netværk- heriblandt flere fra bank- og erhvervslivet. Det var en positiv overraskelse, mener formand for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen:
"Det var positivt at se, at der var flere ledende bank- og CSR-folk repræsenteret. Ikke mindst når man tænker på, at vi er et netværk, der har sit udspring i NGO-Forum og udviklingsmiljøet. Det lover godt og giver os tiltro til, at vi kan være med til at styrke samarbejdet mellem NGO’erne og erhvervslivet. I de seneste år har vi set en stigende interesse fra erhvervslivet. Senest har IFU, PKA Pension og LD Invest oprettet en fond med 300 millioner kroner til investering i mikrofinans-projekter."
Blandt talerne var lektor Kai Hockerts fra CBS’ Center for Corporate Social Responsibillity, formanden for European Microfinance Platform, Axel de Ville, formanden for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen, samt netværkskoordinator, Peter Blum Samuelsen. i

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

03.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Konference
GRØN - risikostyring og partnerskaber i værdikæden

Kom til 7 timers konference og oplev 6 stærke oplægsholdere, der deler deres viden og erfaringer – og inspirerer dig til, hvordan partnerskaber og værdikædesamarbejder er den reelle gamechanger inden for ESG.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online