Stor interesse for mikrofinans-netværk

Netværket Dansk Forum for Mikrofinans holdt for nylig sin åbningskonference på CBS

26.07.2010

CSR.dk

Hvordan styrker vi samarbejdet mellem NGO’er og den private sektor? Og hvordan får vi effektiviseret mikrofinans-projekterne, så de både kommer de fattige i udviklingslandene til gavn og samtidig skaber afkast til investorerne?
Det var nogle af de spørgsmål, der blev taget op, da netværket Dansk Forum for Mikrofinans for nylig holdt sin åbningskonference på CBS.
Cirka 150 ivrige debattører var mødt frem for at høre om visionerne for det nye danske netværk- heriblandt flere fra bank- og erhvervslivet. Det var en positiv overraskelse, mener formand for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen:
"Det var positivt at se, at der var flere ledende bank- og CSR-folk repræsenteret. Ikke mindst når man tænker på, at vi er et netværk, der har sit udspring i NGO-Forum og udviklingsmiljøet. Det lover godt og giver os tiltro til, at vi kan være med til at styrke samarbejdet mellem NGO’erne og erhvervslivet. I de seneste år har vi set en stigende interesse fra erhvervslivet. Senest har IFU, PKA Pension og LD Invest oprettet en fond med 300 millioner kroner til investering i mikrofinans-projekter."
Blandt talerne var lektor Kai Hockerts fra CBS’ Center for Corporate Social Responsibillity, formanden for European Microfinance Platform, Axel de Ville, formanden for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen, samt netværkskoordinator, Peter Blum Samuelsen. i

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre