Stor interesse for mikrofinans-netværk

Netværket Dansk Forum for Mikrofinans holdt for nylig sin åbningskonference på CBS

26.07.2010

CSR.dk

Hvordan styrker vi samarbejdet mellem NGO’er og den private sektor? Og hvordan får vi effektiviseret mikrofinans-projekterne, så de både kommer de fattige i udviklingslandene til gavn og samtidig skaber afkast til investorerne?
Det var nogle af de spørgsmål, der blev taget op, da netværket Dansk Forum for Mikrofinans for nylig holdt sin åbningskonference på CBS.
Cirka 150 ivrige debattører var mødt frem for at høre om visionerne for det nye danske netværk- heriblandt flere fra bank- og erhvervslivet. Det var en positiv overraskelse, mener formand for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen:
"Det var positivt at se, at der var flere ledende bank- og CSR-folk repræsenteret. Ikke mindst når man tænker på, at vi er et netværk, der har sit udspring i NGO-Forum og udviklingsmiljøet. Det lover godt og giver os tiltro til, at vi kan være med til at styrke samarbejdet mellem NGO’erne og erhvervslivet. I de seneste år har vi set en stigende interesse fra erhvervslivet. Senest har IFU, PKA Pension og LD Invest oprettet en fond med 300 millioner kroner til investering i mikrofinans-projekter."
Blandt talerne var lektor Kai Hockerts fra CBS’ Center for Corporate Social Responsibillity, formanden for European Microfinance Platform, Axel de Ville, formanden for Dansk Forum for Mikrofinans, Ole Dahl Rasmussen, samt netværkskoordinator, Peter Blum Samuelsen. i

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København