Stor interesse for lederkursus i håndtering af seksuelle krænkelser

Flere end 3.000 ledere har allerede tilmeldt sig Ledernes uddannelse indenfor håndtering og forebyggelse af sexisme på arbejdspladsen.

08.03.2021

CSR.dk

Fagorganisationen Lederne søsatte for nyligt en ny uddannelse, der har til formål at uddanne ledere til at håndtere og forebygge seksuelle krænkelser på de danske arbejdspladser.

Det skriver Finans. 

Ifølge undersøgelsen ’Arbejdsmiljø og Helbred i Danmark 2018’ foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø havde 3,6 procent af danske beskæftigede været udsat for seksuel chikane indenfor det seneste år. Kvinder i aldersgruppen 18-34 år er særligt udsatte overfor seksuelle krænkelser.

Interessen for kurset har været overvældende og 3000 ledere har allerede tilmeldt sig.

Læs også: En femtedel af kvinderne i ingeniør-branchen har oplevet seksuelt krænkende adfærd indenfor det seneste år

”Der er ingen tvivl om, at debatten oven på Sofie Linde og andre modige kvinders opråb i efteråret gav mange virksomheder stof til eftertanke. Det er min klare oplevelse, at mange topledere efterfølgende har taget et kritisk blik på, om virksomheden har gjort nok for at forebygge sexchikane og har tilstrækkeligt klare retningslinjer for, hvordan man håndterer en konkret sag”, siger Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.

Energi- og telekoncernen Norlys er blandt de deltagende virksomheder. Niels Duedahl, administrerende direktør i Norlys fortæller, at kurset skal være et supplement til de initiativer virksomheden allerede har sat i søen. Udover at have opsat forskellige rammer for håndtering af eventuelle krænkelser i virksomheden, har de også afholdt webinarer for alle ledere.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

04.03.2026CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V