Stor interesse for lederkursus i håndtering af seksuelle krænkelser

Flere end 3.000 ledere har allerede tilmeldt sig Ledernes uddannelse indenfor håndtering og forebyggelse af sexisme på arbejdspladsen.

08.03.2021

CSR.dk

Fagorganisationen Lederne søsatte for nyligt en ny uddannelse, der har til formål at uddanne ledere til at håndtere og forebygge seksuelle krænkelser på de danske arbejdspladser.

Det skriver Finans. 

Ifølge undersøgelsen ’Arbejdsmiljø og Helbred i Danmark 2018’ foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø havde 3,6 procent af danske beskæftigede været udsat for seksuel chikane indenfor det seneste år. Kvinder i aldersgruppen 18-34 år er særligt udsatte overfor seksuelle krænkelser.

Interessen for kurset har været overvældende og 3000 ledere har allerede tilmeldt sig.

Læs også: En femtedel af kvinderne i ingeniør-branchen har oplevet seksuelt krænkende adfærd indenfor det seneste år

”Der er ingen tvivl om, at debatten oven på Sofie Linde og andre modige kvinders opråb i efteråret gav mange virksomheder stof til eftertanke. Det er min klare oplevelse, at mange topledere efterfølgende har taget et kritisk blik på, om virksomheden har gjort nok for at forebygge sexchikane og har tilstrækkeligt klare retningslinjer for, hvordan man håndterer en konkret sag”, siger Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.

Energi- og telekoncernen Norlys er blandt de deltagende virksomheder. Niels Duedahl, administrerende direktør i Norlys fortæller, at kurset skal være et supplement til de initiativer virksomheden allerede har sat i søen. Udover at have opsat forskellige rammer for håndtering af eventuelle krænkelser i virksomheden, har de også afholdt webinarer for alle ledere.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

30.10.2025CSR.dk

Mellemlederes trivsel er belastet af høje krav

29.10.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Pilgrim donerer omsætning til Læger uden Grænser

26.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Når forskellighed bliver en styrke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Event
DS Biosolutionsdag

Dansk Standard inviterer til en eftermiddag med biosolutions, standarder og grøn omstilling – få ny viden og inspiration, deltag i debatten og netværk med aktører om fremtidens biobaserede løsninger.

Dato

10.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København november 2025

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark