Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

Trods ambitiøse klimaplaner steg udledningerne i 2025 hos to af Danmarks største virksomheder. Ifølge ekspert er udviklingen bekymrende og kan gøre det svært at nå de ambitiøse klimamål.

12.02.2026

CSR.dk

Mærsk og Novo Nordisk øgede deres CO2-udledninger i 2025, selv om begge selskaber har sat ambitiøse klimamål frem mod 2030 og 2033. Det fremgår af de tal, som virksomhederne fremlagde i forbindelse med deres årsrapporter i sidste uge, ifølge Børsen.

Hos Novo Nordisk er det tredje år i træk, at udledningerne stiger. I 2025 voksede de med 19 procent. Samtidig har medicinalvirksomheden et mål om nul udledninger fra egen drift i 2030 og en reduktion i værdikæden på 33 procent i 2033.

Mærsk oplevede også stigende udledninger for andet år i træk. I 2025 nåede de op på 85,4 millioner ton CO2. Rederiet har som delmål at reducere udledningerne til 59,8 millioner ton i 2030 og at nå nul i hele koncernen inden 2040.

Ifølge Anders Bjørn, lektor ved DTU med speciale i virksomheders grønne omstilling, giver udviklingen anledning til tvivl om, hvorvidt målene kan nås.

“Jeg har svært ved at se, at Novo Nordisk kan nå virksomhedens mål, hvis de bliver ved med at vokse i det tempo, de hidtil har gjort”, siger han til Børsen.

Ekspert: ‘Ret bekymrende’ udvikling

Begge virksomheder peger på vækst som en central forklaring på de stigende udledninger. Novo Nordisk har blandt andet opskaleret produktionen og øget indkøbet af råvarer. Mærsk henviser til omdirigering af skibstrafik fra Det Røde Hav og Adenbugten af sikkerhedshensyn, hvilket har betydet længere sejladser og højere brændstofforbrug.

Anders Bjørn fremhæver, at det ikke kun er de samlede udledninger, der er steget. Også udledningerne per omsat krone er vokset, hvilket ifølge ham er et faresignal.

“De (Mærsk og Novo, red.) har begge forpligtet sig til at reducere deres udledninger af drivhusgasser, samtidig med at de har en plan om at vokse. Hvis de skal lykkes med begge dele, skal de reducere meget, meget kraftigt i deres udledninger pr. omsat krone, og her kan man se, at de begge har haft vækst siden 2024. Det er ret bekymrende, fordi det viser, at de jo slet ikke er nået dertil, hvor de begynder for alvor at have fremgang i at reducere deres udledninger”, forklarer Anders Bjørn til Børsen.

For Mærsk afhænger en stor del af omstillingen desuden af udviklingen af grønne brændsler og internationale reguleringer, som selskabet ikke selv har kontrol over. Det gør ifølge eksperten vejen mod 2030 og 2040 mere usikker.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

11.03.2026CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V