Stensdal Group understreger klimaambitioner: Får godkendt klimamål af Science Based Targets.

Stensdal Group har, som den første danskejede virksomhed i ejendomsbranchen, både tilsluttet sig det internationale klimainitiativ Science Based Targets initiative (SBTi) og fået blåstemplet deres ambitiøse klimamål. Ejendomsvirksomheden forpligter sig til at reducere sine CO2-emissioner i Scope 1 og 2 med 42% inden 2030 og forpligter sig til at blive ’net-zero’ inden 2050.

Foto: Stensdal Group

13.05.2024

CSR.dk

Med SBTi’s validering og godkendelse af Stensdal Groups reduktionsmål af deres CO2-emissioner melder ejendomskoncernen sig ind i den grønne omstilling og kampen om at nedbringe bygge- og ejendomsbranchens store klimaaftryk. Af de netop godkendte klimamål forpligter Stensdal Group sig til at reducere CO2-emissionerne fra egen drift (Scope 1 og 2) med 42% inden 2030 og yderligere forpligtelse om at blive ’net-zero’ inden 2050 med en samlet reduktion af virksomhedens CO2-emissioner med 100% - alt med 2022 som baseline år.

SBTi skal effektivisere klimaindsatsen

I Stensdal Group er tilslutningen til SBTi et vigtigt led i en omfattende ESG-strategi, som man henover 2024 har påbegyndt udrulningen af på tværs af organisationen. Her ser man den anerkendte klimastandard som en katalysator for handling og fremdrift, da den er med til at sætte retning og effektivt skubbe på de fokusområder og mål, som man har defineret i Stensdal Group. Samtidig anerkender man også, at tilslutningen til SBTi og valideringen af klimamålene er en god business case, som højner gennemsigtigheden og troværdigheden af bæredygtighedsindsatsen. ”Vi er naturligvis virkelig stolte over at få vores klimamål godkendt af SBTi. Tilsvarende er der også en vis portion ærefrygt i erkendelsen af, at tilslutningen og målene selvsagt forpligter og at der ligger et stort – men utrolig vigtigt – stykke arbejde og ansvar foran os i at bidrage til Parisaftalens målsætninger. Godkendelsen af målene er en klar understregning af vores bæredygtighedsambitioner, og synliggør vores ønske om at vise og dokumentere de fremskridt vi laver,” siger CEO, Søren Stensdal

Klar retning med stor effekt

Med valideringen og godkendelsen fra SBTi lever Stensdal Groups klimamål op til videnskabelige standarder og bakker op om at begrænse den globale temperaturstigning i overensstemmelse med Parisaftalen. Samtidig erkender man i Stensdal Group også, at SBTi skal anses som et konkurrenceparameter, da det øger troværdigheden af den retning, der er sat, og samtidig understøtter det ejendomsvirksomhedens ambitioner om at være på forkant, når man forventeligt bliver omfattet af de nye EU-krav til bæredygtighedsrapportering. 

”Det har været en vigtig forudsætning fra start, at vores strategi bygger på en analytisk og systematisk tilgang, og ikke mindst en forståelse af konteksten, så vores indsatsområder og ambitioner rent faktisk tager fat, der hvor skoen trykker, og samtidigt indfrier forventningerne fra vores interessenter. En kombination der, i min optik, virkelig kan være med til at accelerere den grønne omstilling. Der er ingen tvivl om, at vi ser SBTi og godkendelsen af vores reduktionsmål som en vigtig milepæl, som kommer til at bidrage til vores ESG-indsats på flere niveauer,” siger Head of Communication & ESG, Kenny Louring

Ejendomsvirksomheden fortsætter nu arbejdet med initiativer, der skal mindske udledningerne i egen drift, samt i resten af virksomhedens værdikæde, herunder samarbejde med leverandører og kunder, for at nedbringe Scope 3-udledningerne. Dertil skal kommende boligbyggerier i Stensdal Group som minimum opnå DGNB Guld certificering, og de bestående ejendomme i erhvervsporteføljen skal frem mod 2030 fortsat energioptimeres, så porteføljen i gennemsnit som minimum har opnået energimærke B. 

Mindsket CO2e-udledning er langt fra det eneste miljømæssige fokusområde i Stensdal Group. I Danmark er naturen nemlig i voldsom tilbagegang, og de planetære grænser er for længst overskredet. Dette skyldes ikke mindst den lineære tankegang og et overforbrug af jordens naturlige ressourcer, som har skabt svære betingelser for biodiversiteten. Derfor har man i Stensdal Group også sat skærpet fokus på områder forbundet med biodiversitet. Her skal cirkulære principper fremmes i langt højere grad og implementeres i forbindelse med byggeri, renovering og vedligeholdelse af ejendomme, ligesom nye standarder og værktøjer skal fremme naturen og biodiversiteten på samtlige udearealer, så betingelserne for insekter, bier og sommerfugle forbedres.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online