Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

Salget af Plan produkter og støtte til sponsorbørn udløser den største årlige donation i samarbejdets historie. Pengene går til udsatte piger og unge kvinder verden over.

13.02.2026

CSR.dk

Søstrene Grene donerer i 2025 i alt 2.038.131 kroner til PlanBørnefonden. Det er den største årlige donation, siden detailkæden indledte samarbejdet med organisationen i 2018.

Beløbet kommer fra to spor. Dels har salget af Plan-muleposer og -vand indbragt 1.161.866 kroner fra kunderne. Dels har kædens butikker samlet set støttet sponsorbørn med 876.265 kroner. De fleste af Søstrene Grenes mere end 380 butikker i 17 lande har i dag et sponsorbarn gennem PlanBørnefonden.

Ifølge koncerndirektør og medejer Mikkel Grene er rekorddonationen et resultat af både kundernes opbakning og butikkernes engagement.

”Jeg er enormt stolt af, at vi sætter rekord med vores donation til PlanBørnefonden, så vi kan støtte endnu mere op om deres vigtige arbejde for at skabe bedre vilkår for piger og unge kvinder i udsatte områder. Det er muligt takket være alle de kunder, der valgte at købe et af vores Plan-produkter i 2025. Derudover er jeg meget stolt af, at de fleste af vores butikker nu har et sponsorbarn tilknyttet, så flere får adgang til skolegang og en tryg barndom”, siger Mikkel Grene i en pressemeddelelse.

Donationen fra produktsalget går til PlanBørnefondens Pigefond, der arbejder for bedre vilkår for piger og unge kvinder i nogle af verdens mest udsatte områder.

Partnerskab der kan mærkes i yderste led

Samarbejdet mellem Søstrene Grene og PlanBørnefonden har indtil nu ført til donationer på mere end 6,4 millioner kroner fra salg af Plan produkter alene.

Ifølge PlanBørnefonden bidrog organisationens indsatser sidste år til, at 202.960 unge modtog undervisning i seksuel og reproduktiv sundhed og rettigheder, 120.220 unge fik støtte til erhvervsuddannelse, job og iværksætteri, og 182.888 børn og unge fik bedre adgang til uddannelse.

CEO i PlanBørnefonden, Dorthe Petersen, fremhæver samarbejdet som et eksempel på, hvordan virksomheder og NGOer kan løfte en fælles opgave.

“Søstrene Grene er et virkelig godt eksempel på en virksomhed, der er ambitiøse i arbejdet med at udvikle samarbejder på tværs af sektorer; og en virksomhed, der på samme tid bakker op om både pigers rettigheder og bæredygtig udvikling”, siger hun i pressemeddelelsen.

For Søstrene Grene indgår donationen i en bredere ESG indsats, hvor kæden blandt andet har udfaset en række engangsprodukter, øget brugen af genanvendte materialer og forpligtet sig til klimamål frem mod 2034, som er valideret af Science Based Targets Initiative.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V