Socialt engagerede virksomheder tiltrækker unge

Virksomheder med et stærkt, socialt engagement tiltrækker fremtidens talenter. Det viser en ny global undersøgelse fra Deloitte.

21.01.2015

CSR.dk

Virksomhedens rolle i samfundet spiller i dag en langt større rolle end tidligere – især for yngre generationer. Det konkluderer konsulentfirmaet Deloittes store, globale undersøgelse om den såkaldte Millennial-generation, som indbefatter personer yngre end 32 år.

Knap 8.000 yngre, veluddannede mennesker fra 29 lande over hele kloden har besvaret spørgsmålene i Deloittes undersøgelse, der også viser, at tre ud af fire mener, at virksomheder generelt har svært ved at se ud over deres egen næse og er mere optagede af egen forretning i stedet for at forbedre det samfund, de er en del af.

”Det vigtige er, at de unge ikke blot forventer, at virksomhederne opfører sig ordentligt. De forventer også, at virksomhederne tager et aktivt ansvar for at løse de problemer, som verden står over for. Altså et slags ’udvidet ansvar’ i forhold til det, virksomheden ellers foretager sig”, siger Anne Mette Christiansen, partner i Deloitte.

Læs også: Menneskerettigheder bliver overset af virksomheder

De adspurgte personer finder store, globale virksomheder langt mere tiltrækkende end mindre firmaer. Og ifølge Anne Mette Christiansen bør de virksomheder, som vil tiltrække talent, bruge mere energi på at fokusere på deres medarbejdere og samfundet frem for blot at sælge mere og tjene flere penge.

”De unge vil have virksomheder med et formål ud over at tjene penge. Og selv om undersøgelsen er global, så er det det samme billede i Danmark”, siger Anne Mette Christiansen. 

De knap 8.000 unge, som deltog i undersøgelsen, er alle født efter 1982, har en mellemlang eller længerevarende uddannelse og er i fuldtidsarbejde.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. september: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

08.09.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom