Sluk for strømmen og doner: Initiativ sikrer Røde Kors tocifret millionbeløb

Takket være en kampagne fra Norlys har danskerne skaffet 30 millioner kroner, som skal gå til Røde Kors’ arbejde for udsatte børnefamilier og andre sårbare i Danmark.

Jo flere danskere, der slukkede for strømmen på årets første dag, jo flere midler ville Norlys donere til Røde Kors. Arkivfoto..

03.01.2023

CSR.dk

Sluk for strømmen og tænd for fællesskaberne. Sådan lød opfordringen fra tele- og energikoncernen Norlys’ kampagne ’Sluk for Danmark’ den 1. januar.

Og danskerne ser ud til at have lyttet. Initiativet har nemlig sikret 30 millioner kroner til Røde Kors – en donation, som skal komme nogle af landets mest udsatte børn og voksne til gode.

Læs også: Nyt projekt bygger bro mellem socialt udsatte og lokale virksomheder

”Danskerne bakkede flot op om initiativet, og det giver os mulighed for at hjælpe flere og mere. Rigtig mange danskere kan mærke effekten af inflation og høje energipriser, så vi er i Røde Kors meget taknemmelige,” siger Anders Ladekarl.

Vigtige fællesskaber for de hårdest ramte
Norlys’ kampagne var et landsdækkende initiativ, der skulle opfordre danskerne til at lade støvsugeren hvile og vaskemaskinen få en pause.

Jo mere strøm, der blev sparet, jo mere ville Norlys donere til Røde Kors’ arbejde – her vil 75 procent af midlerne blive brugt på akutte indsatser i det indeværende år, mens 25 procent går til mere langsigtede initiativer.

Læs også: Carl Ras vinder inklusionspris for at tage socialt udsatte i beskæftigelse

Det drejer sig blandt andet om støtte til familier, hvor børnene ikke har mulighed for at deltage i fritidsaktiviteter og andre fællesskaber, fordi der ikke er råd.

Støtten vil også gå til ensomme unge, besøgsvenner til udsatte ældre og til aktiviteter til styrkelse af lokale fællesskaber som eksempelvis fællesspisning.

“Med hjælp fra alle de danskere, som slukkede for strømmen 1. januar, kan vi skabe flere fællesskaber for dem, der er allerhårdest ramt af den nuværende krise. Dem, der i forvejen havde svært ved at få hverdagen til at hænge sammen og nu oplever et endnu større pres. At få den støtte kan betyde alverden for den enkelte,” siger Anders Ladekarl.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V