Skou Gruppens byggeledere får grønne kompetencer

Byggevirksomhed laver kursus for dem, som skal gøre bæredygtighedsstrategien til virkelighed. "Det er en holdsport", siger den adm. direktør.

Byggelederne får en fælles basisviden og et fælles sprog om bæredygtighed med Skou Gruppens kursus.. Foto: Skou Gruppen

09.09.2024

CSR.dk

Den 4. september havde 20 byggeledere i Skou Gruppen byttet en arbejdsdag i skurvognene ude på projekterne ud med en fælles kursusdag i Industriens Hus. I samarbejde med DI Byggeri og med støtte fra programmet SMV:Grønne Kompetencer gennemføres et skræddersyet kursus, som skal give byggelederne en fælles basisviden og et fælles sprog om bæredygtighed:

”Vi har længe arbejdet med mere bæredygtighed på forskellige leder og kanter i de enkelte projekter. De seneste år har vi også arbejdet med en bæredygtighedsstrategi og nogle konkrete mål for Skou Gruppen som helhed. Desuden oplever vi, at både kundernes efterspørgsel og nye regler også trækker i den retning,” siger Nickolai Dar Lindberg, som er ansvarlig for bæredygtighed hos Skou Gruppen. Han tilføjer:

”Med kurset får alle vores byggeledere de samme forudsætninger for at arbejde med bæredygtighed i praksis. Vi sikrer os, at de kender reglerne – både de nuværende og kommende. At de kender begreberne, og at de har kendskab til vores egne målsætninger og vores metoder til at arbejde med bæredygtighed ude på byggepladserne.”

Bæredygtighedskurset holdes som en hel arbejdsdag og klæder byggelederne på til at forstå bygherrernes krav og forventninger samt klimaforandringer og den nationale udfordring. Kurset giver også byggelederne viden om bæredygtighedsbegreber som LCA og EPD, de europæiske krav og standarder i BR18, CSRD, ESG, DGNB og Svanemærket samt dokumentation på byggepladsen.

Bæredygtighed er en holdsport

”I ledelsen har vi vedtaget en bæredygtighedsstrategi og valgt, at Skou Gruppen skal arbejde med fire af FN’s Verdensmål, nemlig ligestilling, bæredygtig energi, ansvarligt forbrug og produktion plus ansvarlige jobs og økonomisk vækst. Desuden har vi en del projekter og serviceopgaver, hvor bygherrerne ønsker, at vi arbejder med elementer af bæredygtighed eller DGNB-certificering,” siger administrerende direktør Martin Skou Heidemann.

”Men bæredygtighed er en holdsport. Og det er i høj grad vores dygtige byggeledere og håndværkere, som skal føre visionerne om mere bæredygtigt byggeri ud i livet. Nu tager vi et vigtigt skridt med at klæde vores byggeledere bedre på til det arbejde,” forklarer han.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.04.2026CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

30.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle