Skou Gruppens byggeledere får grønne kompetencer

Byggevirksomhed laver kursus for dem, som skal gøre bæredygtighedsstrategien til virkelighed. "Det er en holdsport", siger den adm. direktør.

Byggelederne får en fælles basisviden og et fælles sprog om bæredygtighed med Skou Gruppens kursus.. Foto: Skou Gruppen

09.09.2024

CSR.dk

Den 4. september havde 20 byggeledere i Skou Gruppen byttet en arbejdsdag i skurvognene ude på projekterne ud med en fælles kursusdag i Industriens Hus. I samarbejde med DI Byggeri og med støtte fra programmet SMV:Grønne Kompetencer gennemføres et skræddersyet kursus, som skal give byggelederne en fælles basisviden og et fælles sprog om bæredygtighed:

”Vi har længe arbejdet med mere bæredygtighed på forskellige leder og kanter i de enkelte projekter. De seneste år har vi også arbejdet med en bæredygtighedsstrategi og nogle konkrete mål for Skou Gruppen som helhed. Desuden oplever vi, at både kundernes efterspørgsel og nye regler også trækker i den retning,” siger Nickolai Dar Lindberg, som er ansvarlig for bæredygtighed hos Skou Gruppen. Han tilføjer:

”Med kurset får alle vores byggeledere de samme forudsætninger for at arbejde med bæredygtighed i praksis. Vi sikrer os, at de kender reglerne – både de nuværende og kommende. At de kender begreberne, og at de har kendskab til vores egne målsætninger og vores metoder til at arbejde med bæredygtighed ude på byggepladserne.”

Bæredygtighedskurset holdes som en hel arbejdsdag og klæder byggelederne på til at forstå bygherrernes krav og forventninger samt klimaforandringer og den nationale udfordring. Kurset giver også byggelederne viden om bæredygtighedsbegreber som LCA og EPD, de europæiske krav og standarder i BR18, CSRD, ESG, DGNB og Svanemærket samt dokumentation på byggepladsen.

Bæredygtighed er en holdsport

”I ledelsen har vi vedtaget en bæredygtighedsstrategi og valgt, at Skou Gruppen skal arbejde med fire af FN’s Verdensmål, nemlig ligestilling, bæredygtig energi, ansvarligt forbrug og produktion plus ansvarlige jobs og økonomisk vækst. Desuden har vi en del projekter og serviceopgaver, hvor bygherrerne ønsker, at vi arbejder med elementer af bæredygtighed eller DGNB-certificering,” siger administrerende direktør Martin Skou Heidemann.

”Men bæredygtighed er en holdsport. Og det er i høj grad vores dygtige byggeledere og håndværkere, som skal føre visionerne om mere bæredygtigt byggeri ud i livet. Nu tager vi et vigtigt skridt med at klæde vores byggeledere bedre på til det arbejde,” forklarer han.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online