Skibsfragt skal udlede mindre CO2

Skibe skal reducere udledningen af CO2 og andre drivhusgasser, når de fragter varer over verdens oceaner. Det var ambitionen og formålet, da flere hundrede branche- og fagfolk mødtes i sidste uge for at diskutere, hvordan man kan gøre skibsfragten mere bæredygtig.

I sidste uge mødtes IMO med NGO’er og beslutningstagere for at diskutere og forhandle om reduktionen af skibes udledning af drivhusgasser. Mødet fandt sted i IMO’s hovedkvarter i London. Foto: IMO.

04.07.2017

CSR.dk

Organisationen International Maritime Organization (IMO) har haft delegationer fra egne rækker, internationale NGO’er og mellemstatslige organisationer samlet i hovedkvarteret i London. I alt var næsten 300 personer samlet for at afholde det første møde under overskriften International Arbejdsgruppe for reduceringen af Drivhusgasser fra Skibe.

Mødet fandt sted i de sidste dage i juni og arbejdet vil munde ud i en rapport, der vil være udgangspunktet for det kommende møde i Marine Enviroment Protection Committee (MEPC 71). De første skridt til en IMO-strategi for reduceringen af skibenes drivhusgasser forventes at blive implementeret ved næste møde i komitéen, MEPC 72, der afholdes i foråret 2018.

Læs også: Danmark er nu officielt med i Hong Kong-konventionen

Ud over IMO’s eget fokus på reduceringen af drivhusgasser og MEPC-møderne blev der i sidste uge også lanceret en ny, global industrialliance, GIA, der støtter lavemissionsskibsfragt.

Alliancen er et offentligt-privat-samarbejde, der skal rejse penge og engagement fra internationale virksomheder til det såkaldte GloMEEP-projekt, som GIA er en del af.

GloMEEP har som formål at støtte implantationen af energieffektive tiltag i shipping-industrien og dermed reducere udledningen af drivhusgasser. Bag GloMEEP-projektet er IMO, Global Environment Facility (GEF) og United Nations Development Program (UNDP).

Læs mere om GIA-alliancen her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense