Skal der biosolutions i køledisken?

Den danske biotek-branche vil have Europa til at satse på deres grønne fødevareteknologier, mens detailhandlens giganter frygter, det vil tabe forbrugerne på gulvet.

Foto: 123rf.com

13.11.2024

CSR.dk

Ved det årlige Biosolutions High-Level Summit på Christiansborg var der ingen tvivl: en bioteknologisk revolution i fødevareindustrien er under opsejling.

Novonesis, Biosolutions Coalition og resten af biotekbranchen fremhæver de bioteknologiske løsninger, eller såkaldte biosolutionens, som fremtidens fødevarer og peger specifikt på deres grønne potentiale. Ifølge branchen vil fremme af biosolutions kunne reducere CO2-udledningen med otte procent inden 2030. 

Det vigtige her er ordet ”fremme”. Reduktionerne er nemlig betinget af, at politikerne er parate til at skabe de rette rammer for branchen, f.eks. gennem lempelse af bureaukratiske godkendelsesprocedurer. 

”Taber forbrugerne på gulvet”

Endnu en betingelse for CO2-reduktionerne er, at forbrugerne er lige så grønne som teknologierne.

Og dette sætter Jennifer Cords, Lidl Internationals øverste ansvarlige for corporate affairs og bæredygtighed, spørgsmålstegn ved. 

I dagligvarebranchen er Lidl kun overgået af Wallmart i størrelse og har derfor et godt blik for mainstreamforbrugeren, som netop er afgørende at fange for at indfri reduktionerne.

Ifølge Jennifer Cords er den folkelige opbakning der simpelthen ikke, så det er usandsynligt, at biosolutions i køledisken for alvor ville rykke noget. 

”Vi er et mainstream supermarked. Det er desværre ikke det, der er mainstream i dag”, sagde hun til Berlingske.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online