Singapore og Rotterdam vil etablere grøn shippingkorridor

De to havne Maritime and Port Authority of Singapore og Port of Rotterdam går sammen om at skabe en korridor, der både skal være effektiv og klimavenlig.

Korridoren skal også sikre transparens ved fragt af varer, hvor dokumentation og standarder skal deles elektronisk. Arkivfoto..

04.08.2022

CSR.dk

Med ønsket om at fremme en CO2-fri skibsfart har Maritime and Port Authority of Singapore og Port of Rotterdam slået sig sammen om at etablere en grøn og digital shippingrute mellem Asien og Europa.

Det skriver ShippingWatch.

Læs også: Ny motor kan sætte skub i shippingbranchens grønne omstilling

De to parter har netop underskrevet en hensigtserklæring, der inddrager en række samarbejdspartnere, og som skal gøre det muligt at få de første skibe sejlet gennem korridoren i 2027.

Blandt disse samarbejdspartnere ser man blandt andet MSV, Mærsk og CMA CGM samt Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero-Carbon Shipping.

”Ved at forene parter på tværs af forsyningskæderne langs en af verdens største handelsruter kan vi gøre rederier i stand til at skifte til nuludledningsbrændstoffer og fremskynde overgangen til mere bæredygtig skibsfart”, siger Allard Castelein, der er administrerende direktør for Port of Rotterdam, i en pressemeddelelse ifølge ShippingWatch.

Læs også: Europas shippingbranche oser derudaf

Initiativet har udover at fremskynde overgangen til bæredygtige brændstoffer, også til hensigt at optimere effektivitet, sikkerhed og transparens i forhold til fragt af varer.

Det skal gøres gennem digitalisering, hvor dokumentation og standarder vil blive delt elektronisk.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.04.2026CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

30.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle