Senest i 2050 skal Danica Pension være CO2-neutral

Danica Pension melder sig ind i investor-alliancen Net-Zero Asset Owner Alliance og forpligter sig dermed til at sikre, at selskabets 450 milliarder kroners store investeringer skal være CO2-neutrale inden udgangen af 2050.

”Vi er i fuld gang med at dreje vores investeringer i en grøn retning", siger Danica Pensions CEO, Ole Krogh. Foto: Danica Pension..

19.06.2020

CSR.dk

”Som pensionsselskab kan vi med vores mere end 400 milliarder kroner under forvaltning gøre en stor forskel, når det kommer til den grønne omstilling. Det har vi allerede fokus på i dag, og det vil vi have de næste mange år. Derfor ser vi frem til at blive en del af Net-Zero Asset Owner Alliance”, siger CEO i Danica Pension, Ole Krogh Petersen, og fortsætter:

”Det er godt at have ambitioner på lang sigt, men endnu vigtigere at handle rettidigt. Derfor har vi allerede i 1. kvartal i år øget vores investeringer i den grønne omstilling markant, og vi vil udarbejde delmål for vores CO2-aftryk fra investeringerne frem mod 2023, 2025 og 2030”.

Er allerede i fuld gang
Med alliancen i baglommen er det pensionskassens ambiton at have 30 milliarder kroner investeret i den grønne omstilling i 2023, 50 milliarder kroner i 2025 samt 100 milliarder kroner i 2030. I første kvartal af 2020 har Danica Pension øget investeringerne i den grønne omstilling med 38 procent fra omkring 10,2 milliarder kroner til cirka 14,3 milliarder.

”Vi er i fuld gang med at dreje vores investeringer i en grøn retning. Det er med til at gøre en forskel for klimaet samtidig med, at vi over tid kan skabe attraktive afkast for vores kunder. Vi tror på, at selskaber, der omfavner den grønne omstilling og omstiller forretningen til grønnere energialternativer, vil være godt positioneret til at skabe langsigtet vækst og levere langsigtede afkast. Derfor tror vi på, at afkast og grønne investeringer kan forenes”, siger Ole Krogh Petersen.

Læs også: Grønne investeringer gør det godt under corona

I Danica Pensions seneste rapport om CO2-aftrykket i porteføljen, kan man endvidere se, at investeringerne i aktioner og erhvervsobligationer udleder 21 procent mindre CO2 end det globale benchmark.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online