Se vinderne af Sustainability Awards 2023

Der var trængsel blandt koryfæerne i dansk erhvervsliv, da Dansk Erhverv og EY i går for tredje gang udvalgte priser for at være bedst til bæredygtig forretning.

Lene Serpa, som er chef for Corporate Sustainability i Mærsk, tog i mod prisen på Børsen d. 14. september 2023. Foto: EY.

15.09.2023

CSR.dk

Sustainability Awards, der blev lanceret i 2021 af Dansk Erhverv og EY, er ønsket om at fremhæve virksomheder, der arbejder strategisk, innovativt og transformativt med bæredygtighed.

Mellem oplæg og debatter blev der udråbt fire vindere af årets priser, da Sustainability Awards blev afholdt af Dansk Erhverv og EY 14. september. Årets vindere er:

Grundfos i kategorien Climate Impact Award, der er målrettet virksomheder, som i deres strategiske afsæt har særligt ambitiøse mål og handlinger i arbejdet med klimaforandringer. Vinderen blev Grundfos på grund af bl.a. deres solide resultater og en komplet plan for net zero. Juryen fremhævede også Grundfos’ partnerskaber om at finde løsninger på f.eks. mere klimavenlig produktion. De øvrige finalister var Salling Group og Nykredit.

Mærsk vandt i kategorien Green Transition Award, som uddeltes for første gang i år, hvor virksomhederne tager ansvar for deres væsentlige klima- og miljøpåvirkning Mærsk fik prisen for bl.a. deres mål om net zero i 2040, og at de går forrest og er rollemodeller i en branche, der står for en anseelig del af de globale udledninger. Ved et tilfælde modtog de årets award samme dag, som verdens første metanoldrevne fartøj sluttede sig til Maersks flåde under navnet Laura Maersk. Arla og Royal Greenland var også finalister i denne kategori.

VELUX vandt årets Innovation Award, som tildeles en virksomhed, der formår at løse strategiske udfordringer på sustainability-området med en innovativ og nytænkende tilgang, som er med til at transformere, skabe forandring eller sætte nye standarder på et eller flere felter på den brede ESG-dagsorden. Velux’ trumfkort var projektet Living Places, hvor juryen lagde vægt på VELUX’ mod til at skubbe til en dagsorden og til en opfattelse af, hvordan et hjem ser ud. De andre finalister var Her var finalisterne Nemlig.com og DLF Seeds.

En særpris for bl.a. stor rækkevidde med plads til alle
Mens vinderne af Climate Impact Award, Innovation Award og Green Transition Award bliver vurderet og bestemt af en uafhængig jury, bliver Særprisen for Long Term Value Creation uddelt af Dansk Erhverv og EY.

Salling Group blev udpeget som vinder af særprisen på baggrund af bl.a. ambitionen om at være klimaneutral i 2050 samt deres rækkevidde som dagligvarekoncern.

”De har et målrettet fokus på at bidrage til den grønne omstilling. Med flere end 10 mio. kunder om ugen, 1724 butikker, 60.000 medarbejdere og 5.700 leverandører har Salling Group en kæmpe rækkevidde, og det tager de alvorligt, når de inspirerer kunder, forpligter leverandører og engagerer medarbejdere,” siger Jan C. Olsen, CEO for EY i Danmark.

”Vi har blandt andet også lagt vægt på, at Salling Group med en inkluderende virksomhedskultur som en del af deres DNA gennem årtier har vist, at der er plads til alle, og at alle kan gøre en forskel – til stor værdi for den enkelte, arbejdsmarkedet og samfundet,” siger Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv.

En jury med luksusproblemer
”Vi har i år haft det luksusproblem, at rigtig mange markante danske virksomheder tager ansvar for deres bidrag til den grønne omstilling. Så juryen har været på hårdt arbejde. Ser vi på årets vindere, er det tydeligt, at der er mange forskellige måder at tænke bæredygtighed ind i forretningen,” siger Jan C. Olsen.

Også Brian Mikkelsen er begejstret for niveauet i virksomhedernes indsats:

”Det er nu tredje gang, vi afholder Sustainability Awards. Jeg bliver for hvert år imponeret over danske virksomheders evne til at omstille sig og tilpasse sig vores verden og de udfordringer, vi møder både nu og i fremtiden. Fælles for både vindere, nominerede og finalisterne er, at de sætter ambitiøse kort- og langsigtede mål for en bedre fremtid. Det er noget, der kommer os alle til gode,” siger han.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia