SCM er (også) en politisk disciplin

Forsyningskæder er ikke længere kun et spørgsmål om at styre service, omkostninger og effektivitet. Kompleksiteten er steget, og SCM omfatter også bæredygtighed og resiliens. Forsyningskæden er blevet en politisk arena, og det betyder, at supply chain ledere i dag også skal bedrive politisk tænkning. Sådan lyder det fra Phd Amanda Bille fra CBS.

"Kaffevirksomhederne er i stigende grad til stede og investerer direkte i sociale og miljømæssige forhold for de lokale plantager”, fortæller Amanda Bille. Foto: 123rf.com.

10.09.2025

Poul Breil-Hansen, CSR.dk

”Forsyningskæden skal i stigende grad tage højde for politiske forhold, og supply chain ledere kommer ikke udenom at tænke politik, når de leder forsyningskæden”, fortæller Amanda Bille. Hun har forfattet en Ph.d.-afhandlingen ”No Business Without Politics - Investigating the Political Nature of Supply Chain Management”, der går i dybden med den politiske forsyningskæde.

”Det er der en simpel grund til, nemlig at samfundet i bred forstand stiller større og større krav til virksomheder og forsyningskæder om, at de tager det brede samfundsansvar seriøst. Det er ikke mindst krav inden for ESG-paletten, som er miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige forhold”.

Læs også: Supply chain ledere er ikke beredte på toldkaos og geopolitisk uro

Hun giver et håndfast eksempel på, hvordan politik eller samfundsansvar spiller en langt større rolle i dag end, det gjorde for blot 10-20 år siden.

Mere interaktion i kaffeværdikæderne 

Nordiske kaffevirksomheder interagerer i dag meget mere og langt mere direkte med kaffeplantagerne, der er placeret i det såkaldte kaffe-bælte i subtropiske og tropiske lande langs med ækvator i Afrika, Syd- og Mellemamerika samt Sydøstasien. Amanda Billes afhandling undersøger en række nordiske kaffevirksomheder, og hun konkluderer blandt meget andet, at deres interaktion med kaffeplantagerne og de lokalsamfund, plantagen er en del af, stiger markant. De bygger for eksempel børnehaver, så forældrene får bedre vilkår for at arbejde i plantagen. Og de udvikler sundhedsfaglige tilbud, der løfter den generelle sundhedstilstand for plantagens medarbejdere.

”Kaffevirksomhedernes motiver er både service, leverandørudvikling samt effektivitet. Jeg bemærker en udvikling, hvor kaffevirksomhederne går fra at tænke i traditionelle leverandørrelationer til i højere grad at tænke kaffeplantagerne som samarbejdspartnere”, fortæller Amanda Bille og tilføjer:

Fordi det gavner hele værdikæden

”De involverer sig meget mere, fordi det på alle måder gavner forsyningskæden og forretningen. Hvis kaffeplantagen klarer sig godt, så gavner det hele værdikæden. Det gavner for eksempel også forsyningssikkerheden i tilfælde af tørke eller andre forstyrrelser i det globale kaffemarked”.

Hvis kaffeplantagen klarer sig godt, så gavner det hele værdikæden

Amanda Bille

”Der er ingen tvivl i mit sind om, at politisk tænkning og det brede samfundsansvar vil fylde mere i ledelse af forsyningskæden fremover”, fortæller Amanda Bille. Foto: Nykredit

Hun fremhæver, at det politiske engagement eller samfundsansvar kræver, at kaffevirksomhederne i dag skal være til stede med direkte repræsentation i lokalområdet, hvor kaffebønnerne bliver dyrket.

Det kræver nærhed

”Samfundsansvaret kræver tæthed og nærvær, ellers kan det ikke lade sig gøre at løfte ansvaret. Og det er også, det jeg kunne se i mine undersøgelser: Kaffevirksomhederne er i stigende grad til stede og investerer direkte i sociale og miljømæssige forhold for de lokale plantager”, fortæller Amanda Bille.

Hun nævner, at hun gik ind i Ph.d.-arbejdet med en hypotese om, at det politiske ansvar i store træk kun var noget, de store virksomheder tog alvorligt. Men den hypotese faldt efterhånden fra hinanden i takt med, at hun interviewede kilder.

”Jeg fandt efterhånden ud af, at det forholder sig omvendt. SMV’erne er mindst lige så aktive med at løfte det politiske ansvar, nok endda mere end de store virksomheder. Årsagen er, at de netop er tættere på kaffeplantagerne og de mennesker, der arbejder der. De har mere ’direct trade’ og derfor mere interaktion. Det leder til bedre muligheder for at engagere sig i sociale og miljømæssige forhold”, fortæller Amanda Bille, der i dag arbejder med ESG i Nykredit.

Forsyningskæden er politisk

Hun fremhæver, at der sker store bevægelser i magthierarkiet mellem kunder og leverandører i kaffebranchen i disse år: ”Der sker en flytning af en del af bearbejdningen af kaffen fra Nordeuropa til kaffeplantagerne, og det betyder, at plantagerne får en stærkere forhandlingsposition. Den store værdiskabelse i kaffeværdikæden ligger i ristningen af bønnerne. Hvis ristningen bliver flyttet til plantagerne, så kræver det, at bønnerne bliver transporteret med fly til Nordeuropa for, at de ikke mister smag. Det er så spørgsmålet om gevinsterne på E’et og G’et i ESG kan opveje flytransportens belastning af E’et. Det vil vise sig”, fortæller hun og afslutter:

”Men der er ingen tvivl i mit sind om, at politisk tænkning og det brede samfundsansvar vil fylde mere i ledelse af forsyningskæden fremover. Min konklusion på afhandlingen er klar: SCM skal forstås som en politisk aktivitet, der kræver en ny måde at tænke på – og det gælder både forskere og praktikere”.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)